Łukasz Bogusławski i Reserved otworzyli wystawę wspierającą Telefon Zaufania Młodych
Zbliża się Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W najbliższy weekend (21, 22 i 23 lutego) w galerii Studio Jaskółka powered by F5 trwa wystawa prac Łukasza Bogusławskiego. Każdego dnia Łukasz czeka na Was z wykładami i warsztatami z udziałem ekspertów. Akcja promuje Telefon Zaufania Młodych – wspólną inicjatywę Reserved, LPP i Fundacji ITAKA.
– Dla mnie to uspokajające, że jest ktoś, kto odbierze ten telefon – mówi Łukasz Bogusławski, model, influencer, twórca internetowy, który swoje zasięgi wykorzystuje na rzecz promocji zdrowia psychicznego. – Czasem wystarczy świadomość, że możemy być wysłuchani, bo tego właśnie potrzebują osoby w kryzysie – dodaje. – Telefon Zaufania Młodych pomaga zaopiekować młodych dorosłych, którzy nie mieszczą się już w przedziale 'dziecko’, ale nadal nie są do końca dorośli – tłumaczy Łukasz. – Ich sytuacja jest skomplikowana, nie dostaną pomocy w instytucjach zajmujących się dziećmi, ale potrzebują pomocy w sytuacjach rodzinnych, ponieważ często mieszkają z rodzicami. Mamy też na pokładzie seksuologów i prawników, bo taka była potrzeba tej grupy wiekowej – tłumaczy Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA.
Psycholodzy z Fundacji ITAKA z Telefonu Zaufania Młodych przeprowadzili dotąd ponad 20 tys. rozmów z młodymi ludźmi potrzebującymi pomocy. Skala potrzeb jest ogromna.
Wystawa '110299r'
Tym razem do akcji dołączył Łukasz Bogusławski, twórca internetowy, szerzej znany jako @lookashh, który zajmuje się tematem zdrowia psychicznego. Prowadzi popularne na Instagramie konto @110299r, które zachęca do przełamywania tabu i otwartych rozmów o uczuciach i problemach.
W ramach współpracy z Reserved, Fundacją ITAKA i Fundacją LPP, Łukasz zorganizował wystawę w galerii Studio Jaskółka powered by F5 na ul. Kubusia Puchatka 1 w Warszawie, która ruszyła 20 lutego. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały plakaty związane z inicjatywą '110299r.’
Wystawie towarzyszą grafiki młodego twórcy Rovanache, które znajdziecie na krzesłach oraz na instalacji tworzącej budkę telefoniczną. Rovanache także operuje słowem tworząc instalacje, obrazy, grafiki na przedmiotach użytkowych oraz tatuaże.
W weekend 21, 22, 23 lutego w galerii Studio Jaskółka powered by F5 czekają na Was spotkania z Łukaszem. Dla wszystkich chętnych organizowane będą otwarte warsztaty, skupiające się na szczerej rozmowie na różnorodne tematy w kręgu. Celem tych wydarzeń jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia psychicznego oraz promowanie wsparcia oferowanego przez Telefon Zaufania Młodych.
W czwartek miał miejsce panel dyskusyjny dla influencerów i mediów, w którym wzięli udział przedstawiciele Fundacji ITAKA oraz Fundacji LPP.
- Czasem wystarczy świadomość, że możemy być wysłuchani, bo tego właśnie potrzebują osoby w kryzysie - mówi Łukasz Bogusławski.
– Telefon Zaufania Młodych jest dla nas bardzo ważnym projektem – podkreśla Anna Matraszek, Digital & PR Manager Visual Communication RESERVED – W tym sezonie wracamy ze świeżym spojrzeniem, zapraszając do współpracy przedstawicieli młodego pokolenia. – Stąd pomysł na wspólną organizację wystawy z Łukaszem Bogusławskim, który na co dzień w swoich działaniach w naturalny sposób łamie tabu wokół zdrowia psychicznego – dodaje Michał Pierściński, Senior Digital & PR Specialist Visual Communication RESERVED.
– Przed nami kolejny rok funkcjonowania Telefonu Zaufania Młodych, który jest dla nas jednym z kluczowych projektów w ramach realizacji celów z zakresu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Cieszy nas bardzo, że inicjujemy ten sezon w nieco inny sposób, wychodząc z tematem do szerokiego grona odbiorców, aktywnie i nieszablonowo. W ten sposób mamy jeszcze większą szansę na dotarcie do osób potrzebujących pomocy, ale też oswajania społeczeństwa ze skalą problemów zdrowia psychicznego, z którymi mogą zmagać się również ich bliscy – podkreśla Sławomir Ronkowski, wiceprezes Fundacji LPP.
– Fundacja ITAKA wraz z marką Reserved i Fundacją LPP prowadzi wspólne działania już od 2021 roku. Za chwilę miną 4 lata, a my czujemy się coraz bardziej potrzebni - mówi Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezes Fundacji ITAKA.
22 484 88 04 Telefon Zaufania Młodych
W czerwcu 2021 roku Reserved, we współpracy z Fundacją ITAKA, uruchomiło Telefon Zaufania Młodych – numer, pod którym pomoc mogą otrzymać młode osoby przeżywające kryzys psychiczny. W 2023 roku inicjatywę wsparła Fundacja LPP, która zapewnia jej całkowite finansowanie.
Do tej pory, dzięki Telefonowi Zaufania Młodych, przeprowadzono 21 852 rozmowy telefoniczne, 3 100 rozmów na czacie oraz 1 788 konsultacji psychologicznych online.
Telefon Zaufania Młodych funkcjonuje pod numerem 22 484 88 04. Dyżurujący specjaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie są dostępni przez siedem dni w tygodniu, w godzinach 13:00-20:00. Dzięki temu młode osoby mogą znaleźć pomoc w dogodnym dla siebie momencie, bez obecności osób trzecich.
Kolejną formą wsparcia są spotkania online, które w przypadku nieletnich będą wymagały pisemnej zgody rodzica lub opiekuna. Jest to jednak wyjątkowa i unikatowa forma pomocy, umożliwiająca skorzystanie z pełnowymiarowej sesji z psychologiem, a jednocześnie nieobciążająca finansowo. Szczegółowe informacje na temat Telefonu Zaufania Młodych dostępne są na stronie: https://stopdepresji.pl/telefon-zaufania-mlodych/
Fundacja LPP powstała w 2017 roku, by działać na rzecz wyrównywania szans społecznych, w szczególności wśród dzieci i młodzieży. Analizując tylko 2024 rok, największą kwotę darowizn Fundacja LPP przeznaczyła na cele związane ze wsparciem społeczności lokalnej oraz wyrównywanie szans społecznych. Drugim bardzo ważnym obszarem działań Fundacji jest wspieranie dobrostanu psychicznego dzieci i młodzieży. Fundacja współpracuje z ekspertami oraz ze specjalistycznymi placówkami, które pomagają młodym osobom rozwijać zdrowe mechanizmy radzenia sobie w życiu. Wśród najważniejszych inicjatyw warto wskazać Telefon Zaufania Młodych oraz Niebieskie Trampki.
Więcej o działaniach Fundacji LPP można przeczytać na stronie www.fundacjalpp.com.
Piątek, 21.02.2025 r. – 'Kryzys Psychologiczny i jak rozpoznać atak paniki?’
Godziny otwarcia wystawy: 15.00 – 20.00
17.00 -18.00 Rozmowa Łukasza z psychologami
Otwarta przestrzeń do rozmowy o kryzysach psychicznych, bez tabu i straszenia. Wspólne zastanowienie się nad tym, jak wygląda atak paniki, jak może się objawiać i co można zrobić w takiej sytuacji.
Sobota, 22.02.2025 r. – 'Samoakceptacja: łatwiej powiedzieć niż zrobić’
Godziny otwarcia wystawy: 15.00 – 20.00
17.00- 18.00 Rozmowa z Łukaszem
Rozmowa o tym, jak się czujemy we własnej skórze i jak na to wpływa świat wokół nas. Czy lubicie siebie? Jeśli tak, to co w sobie najbardziej? Jeśli nie – dlaczego? Jak się zmienia nasze postrzeganie siebie przez lata? Jak wpływa na nas presja mediów społecznościowych i porównywanie się do innych?
Niedziela, 23.02.2025 r. – 'Czy trzeba być silnym cały czas?’
Godziny otwarcia wystawy: 15.00 – 20.00
17.00- 18.00 Rozmowa z Łukaszem
Rozmowa o tym, jak odbieramy własne emocje i czy zawsze musimy udawać, że wszystko jest ok. Dlaczego tak często mówimy 'wszystko w porządku’, nawet gdy nie jest? Czy w dzisiejszych czasach łatwo jest mówić o swoich emocjach?
Więcej o Telefonie Zaufania Młodych
Numer linii: 22 484 88 04, poniedziałek-niedziela w godzinach 13:00-20:00
Dyżury specjalistów:
Specjaliści dostępni w wyznaczonych dniach tygodnia:
Seksuolog – każdy poniedziałek 17.00-20.00
Prawnik – każdy wtorek 17.00-20.00
Terapeuta zaburzeń odżywiania – każdy czwartek 14.00-17.00
Konsultacje online: możliwość umówienia nieodpłatnych konsultacji z psychologiem online.