Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Medyczne MDMA i psylocybina wkrótce będą legalne w Australii

Kto będzie się kwalifikował do otrzymania kontrowersyjnych leków?
.get_the_title().

Od 1 lipca w Australii możliwe stanie się medyczne stosowanie MDMA i psylocybiny. Therapeutic Goods Administration ogłosiło, że zmienią one wówczas kwalifikację z substancji zabronionych na leki kontrolowane.

Autoryzowani psychiatrzy będą mogli przypisywać te substancje osobom dotkniętym depresją oporną na leczenie i cierpiącym na zespół stresu pourazowego.

Przewodniczący Mind Medicine Australia, Peter Hunt, powiedział, że jest zachwycony tą decyzją i wierzy, że wielu Australijczyków skorzysta z możliwości płynących z wprowadzanych zmian.

Tabletki /Nastya Dulhiier, unsplash.com
fot. Nastya Dulhiier, unsplash.com

Na jakich zasadach MDMA i psylocybina będą przepisywane pacjentom?

Dostęp do tych substancji będzie bardzo ograniczony.

Zanim pacjent zostanie dopuszczony do leczenia, jego psychiatra będzie musiał uzyskać tytuł Autoryzowanego Lekarza Przepisującego, poparcie Komitetu ds. Etyki Badań nad Ludźmi oraz zgodę TGA, udowadniając, że dysponuje wystarczającą wiedzą i doświadczeniem.

Według Rhysa Cohena, członka rady doradczej Lambert Initiative na Uniwersytecie w Sydney, nie od razu zauważymy efekty reformy dotyczącej medycznego stosowania MDMA i psylocybiny. Ekspert twierdzi, że decyzja TGA to dopiero początek całego procesu wdrażania przełomowych metod leczenia.

Biorąc pod uwagę, jak nowa jest ta dziedzina, myślę, że proces będzie długim, lecz przemyślanym dialogiem między psychiatrami a odpowiednimi organami decydującymi o warunkach przyznawania dostępu do leków – powiedział Cohen.

Zdjęcie główne: Hal Gatewood/Unsplash.com
Tekst: OP

ZDROWIE