Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Mikrodozowanie psylocybiny może mieć korzystny wpływ na zdrowie psychiczne

Duńscy naukowcy potwierdzili to, co w Dolinie Krzemowej wiedziano już od dawna.
.get_the_title().

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii rzuca nowe światło na potencjalne korzyści terapeutyczne związane z korzystaniem z psylocybiny, czyli substancji występującej w grzybach psylocybinowych.

Badacze odkryli, że mikrodozowanie psylocybiny, czyli regularne przyjmowanie niewielkich ilości substancji, może mieć korzystny wpływ na zdrowie psychiczne.

Mikrodawkowanie to oczywiście nie nowość – już jakiś czas temu spopularyzowane zostało w Dolinie Krzemowej jako metoda samoleczenia – ale dotąd naukowcy nie badali, czy to faktycznie działa, w przeciwieństwie do przyjmowania standardowych dawek, których zastosowania medyczne są coraz lepiej przebadane. Duńscy naukowcy postanowili to sprawdzić najpierw na szczurach, który regularnie podawali niewielkie dawki psylocybiny.

fot. Kanashi/unsplash

Okazało się, że gryzonie dobrze to tolerowały i nie wykazały oznak anhedonii, niepokoju czy zmienionej aktywności motorycznej. Ale ważniejsze jest to, że za sprawą psylocybiny szczury stały się bardziej odporne na stres i wykazywały mniej kompulsywnych zachowań.

Dodatkowo naukowcy zaobserwowali wzrost liczby połączeń z wzgórzem mózgu, które odpowiada za przekazywanie informacji czuciowych i ruchowych, a także służy jako filtr decyzyjny.

Zmiana łączności ze wzgórzem może przyczynić się do naszej zwiększonej odporności na czynniki stresowe i wyjaśnić, dlaczego tak wiele osób zgłasza pozytywny wpływ małych dawek grzybów psychodelicznych na ich samopoczucie – tłumaczą naukowcy. Tym samym do pewnego stopnia potwierdzają to, co mieszkańcy Doliny Krzemowej (i nie tylko oni) wiedzieli już od dawna. Niemniej potrzebne są dalsze badania – zarówno na szczurach, jak i na ludziach. Badacze podkreślają też, że niezwykle ważne jest to, by oprócz pozytywnych aspektów przyjmowania psylocybiny zgłębić naukowo także te negatywne.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Artur Kornakov/Unsplash

ZDROWIE