Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Na Słowacji przeprowadzone zostaną powszechne testy na obecność koronawirusa

Czy rzeczywiście jedynym pewnym wyjściem w dobie pandemii są badania wykonane na całej populacji?
.get_the_title().

Częstotliwość występowania koronawirusa bardzo nasiliła się w ostatnim czasie w całej Europie. Jednym z krajów, w których wykresy zachorowań poszybowały w górę, jest licząca sobie 5,5 mln mieszkańców Słowacja. Weekend dał tam pewną nadzieję na tendencję spadkową, jednak ze względu na dotychczasowy „skokowy” charakter lokalnych odczytów, trudno mówić póki co o jakichś prawidłowościach:

Władze, zamiast czekać na dalszy rozwój wypadków, postanowiły zorganizować akcję profilaktyczno-diagnostyczną na ogólnonarodową skalę.

Premier Igor Matovicz ogłosił, że na Słowacji zostaną przeprowadzone testy na obecność koronawirusa dla wszystkich obywateli, oprócz dzieci do 10 lat.

W niedzielę decyzję tę zatwierdził rząd. Operacja o nazwie „Wspólna odpowiedzialność” ma pod względem przebiegu przypominać odrobinę wybory. Zaangażowanych zostanie tysiące urzędników oraz wojsko. Przygotowano 13 mln testów antygenowych (czyli takich, które wynik dają szybciej, choć są nieco mniej dokładne od testów PCR).

fot. kafkadesk.org

W przyszły weekend zweryfikowani w ten sposób zostaną mieszkańcy trzech powiatów, w których sytuacja z Covid-19 najmocniej wymknęła się spod kontroli. Da to też doświadczenie pod względem praktycznej organizacji testów, co powinno znacznie ułatwić badanie całej populacji zapowiadane na kolejny weekend. Później badania trzeba będzie powtórzyć.

Nie wiadomo jeszcze, czy te darmowe testy będą obowiązkowe w miejscach, gdzie liczba zachorowań jest najmniejsza. Matovicz mówi jednak wprost: „To będzie operacja, jakiej Słowacja jeszcze nie przeżyła”.

Tekst: WM

ZDROWIE