Narzekasz na poranną pobudkę? Zobacz, co może pomóc ci wstawać bez marudzenia

Śmiało można powiedzieć, że wyróżniamy dwa typy ludzi: ranne ptaszki oraz nocne marki. Dla tych pierwszych wczesne wstawanie nie stanowi najmniejszego problemu, tymczasem ci drudzy za każdym razem, gdy usłyszą odgłos budzika, będą nieszczęśliwi.
.get_the_title().

Twoje nastawienie o poranku może zmienić kilka prostych czynności, dzięki którym o opuszczeniu łóżka będziesz myśleć trochę bardziej pozytywnie. Te drobne zmiany mogą prowadzić do lepszego samopoczucia rano, a także większej energii w ciągu dnia. Uchronią cię od depresji i niepotrzebnego stresu.

Najważniejsza jest motywacja!

Znajdź sobie powód, dla którego warto wstać. Może to być poranny trening, o którym wiesz, że daje ci dużo frajdy, pyszne śniadanie, które zjesz w miłym towarzystwie, albo spotkanie zaplanowane zaraz po wyjściu z domu. Myślenie o tym, co ciekawego cię czeka, zdecydowanie pomoże ci się podnieść.

źródło: unsplashed

Zadbaj o witaminy

źródło: unsplashed

Badanie opublikowane w 2012 roku przez naukowców z Harvardu wykazało, że osoby, które przez 11 lat codziennie rano przyjmowały dawkę multiwitaminy, miały o 8 proc. niższe ryzyko wystąpienia raka i o 9 proc. mniejsze szanse na zaćmę w porównaniu do grupy kontrolnej.

Ponadto przyjmowanie witamin na czczo pozwala organizmowi łatwiej wchłonąć witaminy z grupy B, takie jak ryboflawina i witamina B12, które mogą pomóc zwiększyć energię o poranku jak i zmniejszyć stres.

Medytacja

źródło: unsplashed

Medytacja pomaga kontrolować stres i poprawia sen.

Już 10 minut, które każdego dnia poświęcisz tylko dla siebie, może sprawić, że będzie ci się chciało wstawać rano, a przez cały dzień będziesz czuć się znacznie lepiej. Ważne jest też codzienne rozciąganie kręgosłupa, przeciąganie się oraz ćwiczenia oddechowe.

W co się ubrać?

źródło: unsplashed

Każdego poranka biegasz w stresie, szukając odpowiedniego stroju? W takim razie powinieneś przygotować albo chociaż przemyśleć swój ubiór poprzedniego wieczora. To niby błaha sprawa, ale może pomóc w zaoszczędzeniu czasu i sprawić, że nie będziesz się tak stresować. Zyskasz nie tylko kilka dodatkowych minut, ale i spokojniejszą głowę, gdy tylko się obudzisz.

Planowanie

źródło: unsplashed

Posiadanie notesu lub kalendarza, w którym będziesz skrupulatnie notował swoje spotkania oraz sprawy do załatwienia, może ułatwić ci życie.

Dzięki temu nie będziesz się stresować, że o czymś zapomniałeś.

Da ci to spokój ducha zarówno, gdy będziesz kłaść się spać, jak i wstawać rano.

Muzyka

źródło: unsplashed

Niektórzy wraz z dźwiękiem budzika włączają muzykę. To świetna decyzja.

Dźwięki pobudzają i pomagają się ruszyć z wygodnego łóżka.

Jeśli wiesz, że to rozwiązanie jest dla ciebie, zaopatrz się w kolekcję płyt lub przygotuj poranną playlistę na pobudzenie.

Ćwiczenia

źródło: unsplashed

Dla wielu byłaby to poranna katorga, dla innych jest sposób na pobudzenie z rana i dodanie sobie sporej dawki energii oraz porządnego dotlenienia mózgu. Dopóki nie przekonasz się na własnej skórze, czy wprowadzenie tego nawyku okaże się bodźcem, dzięki któremu będziesz wstawać rano z uśmiechem, to nie dowiesz się, czy jest to rozwiązanie dla ciebie.

Jedno jest jednak pewne – taka aktywność z rana przyniesie ci tylko i wyłącznie korzyści.

Tekst: Marta Mankiewicz

ZDROWIE