Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Narzekasz na poranną pobudkę? Zobacz, co może pomóc ci wstawać bez marudzenia

Śmiało można powiedzieć, że wyróżniamy dwa typy ludzi: ranne ptaszki oraz nocne marki. Dla tych pierwszych wczesne wstawanie nie stanowi najmniejszego problemu, tymczasem ci drudzy za każdym razem, gdy usłyszą odgłos budzika, będą nieszczęśliwi.
.get_the_title().

Twoje nastawienie o poranku może zmienić kilka prostych czynności, dzięki którym o opuszczeniu łóżka będziesz myśleć trochę bardziej pozytywnie. Te drobne zmiany mogą prowadzić do lepszego samopoczucia rano, a także większej energii w ciągu dnia. Uchronią cię od depresji i niepotrzebnego stresu.

Najważniejsza jest motywacja!

Znajdź sobie powód, dla którego warto wstać. Może to być poranny trening, o którym wiesz, że daje ci dużo frajdy, pyszne śniadanie, które zjesz w miłym towarzystwie, albo spotkanie zaplanowane zaraz po wyjściu z domu. Myślenie o tym, co ciekawego cię czeka, zdecydowanie pomoże ci się podnieść.

źródło: unsplashed

Zadbaj o witaminy

źródło: unsplashed

Badanie opublikowane w 2012 roku przez naukowców z Harvardu wykazało, że osoby, które przez 11 lat codziennie rano przyjmowały dawkę multiwitaminy, miały o 8 proc. niższe ryzyko wystąpienia raka i o 9 proc. mniejsze szanse na zaćmę w porównaniu do grupy kontrolnej.

Ponadto przyjmowanie witamin na czczo pozwala organizmowi łatwiej wchłonąć witaminy z grupy B, takie jak ryboflawina i witamina B12, które mogą pomóc zwiększyć energię o poranku jak i zmniejszyć stres.

Medytacja

źródło: unsplashed

Medytacja pomaga kontrolować stres i poprawia sen.

Już 10 minut, które każdego dnia poświęcisz tylko dla siebie, może sprawić, że będzie ci się chciało wstawać rano, a przez cały dzień będziesz czuć się znacznie lepiej. Ważne jest też codzienne rozciąganie kręgosłupa, przeciąganie się oraz ćwiczenia oddechowe.

W co się ubrać?

źródło: unsplashed

Każdego poranka biegasz w stresie, szukając odpowiedniego stroju? W takim razie powinieneś przygotować albo chociaż przemyśleć swój ubiór poprzedniego wieczora. To niby błaha sprawa, ale może pomóc w zaoszczędzeniu czasu i sprawić, że nie będziesz się tak stresować. Zyskasz nie tylko kilka dodatkowych minut, ale i spokojniejszą głowę, gdy tylko się obudzisz.

Planowanie

źródło: unsplashed

Posiadanie notesu lub kalendarza, w którym będziesz skrupulatnie notował swoje spotkania oraz sprawy do załatwienia, może ułatwić ci życie.

Dzięki temu nie będziesz się stresować, że o czymś zapomniałeś.

Da ci to spokój ducha zarówno, gdy będziesz kłaść się spać, jak i wstawać rano.

Muzyka

źródło: unsplashed

Niektórzy wraz z dźwiękiem budzika włączają muzykę. To świetna decyzja.

Dźwięki pobudzają i pomagają się ruszyć z wygodnego łóżka.

Jeśli wiesz, że to rozwiązanie jest dla ciebie, zaopatrz się w kolekcję płyt lub przygotuj poranną playlistę na pobudzenie.

Ćwiczenia

źródło: unsplashed

Dla wielu byłaby to poranna katorga, dla innych jest sposób na pobudzenie z rana i dodanie sobie sporej dawki energii oraz porządnego dotlenienia mózgu. Dopóki nie przekonasz się na własnej skórze, czy wprowadzenie tego nawyku okaże się bodźcem, dzięki któremu będziesz wstawać rano z uśmiechem, to nie dowiesz się, czy jest to rozwiązanie dla ciebie.

Jedno jest jednak pewne – taka aktywność z rana przyniesie ci tylko i wyłącznie korzyści.

Tekst: Marta Mankiewicz

ZDROWIE