Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Niektóre filtry do wody mogą uwalniać szkodliwe chemikalia

Przeprowadzone ostatnio badania wykazały, że nieprzetestowane filtry nie usuwają ołowiu, a co gorsza wiele z nich wprowadza szkodliwe chemikalia do czystej wody.
.get_the_title().

Filtry do wody mogą nie są pewnie szalenie modnym i designerskim dodatkiem do kuchni, ale są ważne i warto w nie zainwestować. Niezależnie od tego, czy posiadasz nasadkę do zlewu czy używasz dzbanka z filtrem, masz pewność, że woda, którą pijesz, jest oczyszczona. Jednak codzienne filtrowanie wody wiąże się z wymianą filtra w regularnych odstępach czasu.

Niekiedy dopada nas jednak chęć zaoszczędzenia i decydujemy się na wybór nieoryginalnych i nieprzetestowanych filtrów.

Okazuje się, że mogą one stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

źródło: getty images

Według nowego ostrzeżenia wydanego przez Urząd Celny i Ochrony Granic (CBP), podrobione filtry do wody stanowią poważny problem. W lipcu 2019 roku pracownicy CBP w Kalifornii przejęli ponad 5,2 tys. podrobionych filtrów z chińskiej przesyłki, które były warte ponad 224 tys. dolarów.

Mogło się to równać się ponad 33 milionom szklanek potencjalnie niebezpiecznej wody.

CBP donosi, że w skali roku skonfiskowany towar szacuje się już na ponad 8,4 miliona dolarów. Obejmuje on podrobione zamienne filtry do lodówek, filtry do zlewów, filtry do basenów oraz standardowe filtry do dzbanków, łącznie prawie 170 tys. produktów – i to tylko w jednym z portów w Stanach Zjednoczonych.

źródło: pixabay

Filtry przejęte przez amerykańskich celników według specjalistów ds. Importu z Centrum Doskonałości i Wiedzy Specjalistycznej (CEE) naruszyły chronione znaki handlowe firm takich jak Brita, GE Water Filters, Frigidaire, PUR i NSF, czyli, innymi słowy, naśladowały produkty tych firm. NSF International jest akredytowaną zewnętrzną jednostką certyfikującą, która testuje i ocenia produkty zgodnie z normami zdrowia publicznego i bezpieczeństwa; zatrzymane produkty miały podrobione oznaczenia certyfikacyjne i nie zostały ocenione, przetestowane ani certyfikowane. Dlaczego którykolwiek certyfikat ma znaczenie? Bowiem podrobione filtry mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Woda przefiltrowana przez podróbki będzie wyglądać, pachnieć i smakować dobrze, ale w rzeczywistości nie będzie pozbawiona ołowiu, a co gorsza może zostać wzbogacona o szkodliwe chemikalia.

Stowarzyszenie Producentów Sprzętu AGD (AHAM) ostrzega również, że podrobione filtry mogą uszkodzić lodówkę.

źródło: unsplshed

Podrobione filtry można nieświadomie kupić w internecie, gdzie roi się od fałszywek, dlatego producenci zalecają, aby w trosce o własne zdrowie kupować filtry wyłącznie z legalnych źródeł. Jeśli potrzebujesz nowego filtra do lodówki lub dzbanka, kup go od znanego sprzedawcy, któremu ufasz.

Kupowanie filtrów od zewnętrznego sprzedawcy, oferującego dużo niższą cenę, pozwoli ci zaoszczędzić kilka złotych, ale może również oznaczać zakup podróbki i picie potencjalnie niebezpiecznej wody.

W Stanach powstała już nawet publiczna kampania Filter it Out prowadzona przez Stowarzyszenie Producentów Sprzętu AGD (AHAM). Ma ona na celu poinformowanie konsumentów o poważnym problemie podrabianych i fałszywie oznakowanych filtrów. Aby uzyskać więcej informacji na temat niebezpieczeństw związanych z podrabianymi filtrami jak i upewnić się, że twój jest prawdziwy, odwiedź stronę kampanii Filter it Out.

Tekst: Marta Mankiewicz

ZDROWIE