Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nowa technika druku 3D może naprawić uszkodzony mózg

Póki co udało się w przypadku myszy, może wkrótce przyjdzie czas i na ludzi.
.get_the_title().

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego opracowali nową metodę, która może pomóc osobom cierpiącym na urazy mózgu. Za pomocą drukarki 3D wydrukowali oni komórki mózgowe, które imitują korę mózgową – najbardziej zewnętrzną warstwę mózgu, która jest odpowiedzialna za język, pamięć, rozumowanie czy podejmowanie decyzji.

Wydrukowane komórki zostały wszczepione do mózgu myszy i zintegrowały się z nim.

To badanie stanowi znaczący krok w kierunku wytworzenia materiałów o pełnej strukturze i funkcji naturalnych tkanek mózgowych. To wyjątkowa okazja do zbadania funkcjonowania ludzkiej kory mózgowej, a w dłuższej perspektywie badania te dadzą nadzieję osobom, które doznały urazów mózgu – powiedział główny autor opublikowanego w Nature Communications badania, dr Yongcheng Jin z Wydziału Chemii Uniwersytetu Oksfordzkiego.

fot. Kanashi/unsplash

Do urazowych uszkodzeń mózgu może dojść na przykład podczas sportów kontaktowych. Zwykle powodują one właśnie uszkodzenie kory mózgowej. Choć dotyka to milionów osób na całym świecie, dotychczas nie było skutecznej metody leczenia.

Obecnie bada się terapię regeneracyjną z udziałem komórek macierzystych. Mają one potencjał, by przekształcić się w dowolne komórki, można je pobrać od pacjenta i nie wywołują reakcji immunologicznej.

Problem w tym, że nie zawsze integrują się one z korą mózgową. Wygląda jednak na to, że dzięki metodzie oksfordzkich naukowców stanie się to możliwe. Wykorzystali technikę nazywaną drukiem kropelkowym, by stworzyć biotusz z komórek macierzystych, który zintegrował się z komórkami mózgowymi myszy. Teraz wyzwanie polega na tym, żeby powtórzyć ten sukces także w przypadku ludzi.

Naukowcy jednak póki co studzą entuzjazm. – Rozwój ludzkiego mózgu to delikatny i skomplikowany proces ze złożoną choreografią. Naiwnością byłoby sądzić, że możemy odtworzyć cały postęp komórkowy w laboratorium – powiedział starszy autor, profesor Zoltán Molnár z Wydziału Fizjologii, Anatomii i Genetyki Oksfordu.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Robina Weermeijer/Unsplash

ZDROWIE