Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Oto, ile śpią ludzie w poszczególnych państwach Europy

Nowe badanie wykazało, że to Słowacy są najbardziej wypoczętym narodem w Europie. Tuż za Słowacją plasują się kolejno Finlandia i Bułgaria.
.get_the_title().

Pewien sprzedawca mebli do sypialni postanowił przyjrzeć się ośmiu czynnikom, aby określić, czy ludzie w 28 krajach europejskich są dobrze wypoczęci, czy też nie. Uwzględnione czynniki obejmowały dane dotyczące maksymalnego i minimalnego czasu pracy, liczby dni urlopu wypoczynkowego, przerw przysługujących pracownikom każdego dnia oraz odsetka ludności, która śpi co najmniej 7 godzin każdej nocy.

Ankieta wykazała, że Słowacy znaleźli się na pierwszym miejscu i tym samym uchodzą za najbardziej wypoczęty naród w Europie. Niektóre z powodów, dla których śpią oni tak dobrze, to fakt, że przysługuje im aż 28 dni płatnego urlopu każdego roku, dodatkowe 15 wolnych dni ze względu na święta państwowe i 12 godzin odpoczynku między zmianami – podczas gdy większość krajów w Europie oferuje 11 godzin przerwy.

Na drugim miejscu znalazła się Finlandia, gdzie 83 proc. osób śpi 7 godzin lub więcej każdej nocy – to najwięcej ze wszystkich krajów biorących udział w badaniu.

Unsplash.com

Pracownicy w krajach nordyckich mają również prawo do godzinnej przerwy w pracy, najdłuższej z 28 krajów państw objętych badaniem. Finowie pracują też stosunkowo mało w ciągu roku.

Na dole listy znalazły się Włochy, Holandia i Grecja. Grecy mają tylko 20 dni płatnego urlopu i 9 dni wolnych ze względu na święta państwowe. Pracownicy mają tam też prawo do zaledwie 15-minutowej przerwy w ciągu dnia.

Polska zajęła 4. miejsce od końca – 23. z 28. W naszym kraju niewiele ponad 73 proc. osób śpi 7 godzin dziennie lub więcej.

Przysługuje nam minimum 20 dni płatnego urlopu i 13 wolnych dni ze względu na święta państwowe. Ostatecznie w skali od 0 do 100 wynik, który osiągnęła Polska, to 73,06.

Tekst: MZ

ZDROWIE