Popołudniowe drzemki poprawiają zdolność mózgu do rozwiązywania problemów

Naukowcy z Texas State University odkryli, że osoby, które zdrzemnęły się, lepiej wykorzystywały mentalne ścieżki prowadzące do rozwiązań. – Obecne wyniki wskazują, że kiedy problem wydaje się nierozwiązywalny, fraza 'prześpij się z tym’ może mieć sens, zwłaszcza jeśli sen obejmuje fazę REM – napisali naukowcy w opublikowanym artykule. – Ten etap snu może odgrywać kluczową rolę w jak najlepszym wykorzystaniu wcześniejszych doświadczeń poprzez tworzenie i wzmacnianie powiązań, które nie są oczywiste w naszym codziennym, świadomym życiu. Badanie objęło 58 uczestników, którym pokazano serię problemów wraz z ich rozwiązaniami. Następnie przedstawiono im kolejny zestaw podobnych problemów – tym razem jednak bez podanych rozwiązań, ale możliwych do rozwiązania przy użyciu tych samych schematów myślowych, co w pierwszej serii. Po tym etapie nastąpiła dwugodzinna przerwa – 28 uczestników przespało 110 minut, podczas gdy pozostałe 30 osób pozostało przytomnych. U osób drzemiących zmierzono czas spędzony w fazie REM za pomocą elektroencefalografii (EEG). Po przerwie uczestnicy ponownie mieli okazję rozwiązać problemy z drugiego zestawu, które sprawiły im trudność za pierwszym razem.
Osoby, które zdrzemnęły się, osiągnęły lepsze wyniki w rozwiązywaniu problemów, które wcześniej były dla nich trudne, a im więcej miały snu REM, tym większe miały szanse na znalezienie rozwiązania.
Było to widoczne mimo że przed przerwą osoby śpiące i niespiące osiągały podobne wyniki w testach. Co więcej, osoby, które miały drzemkę, lepiej dostrzegały podobieństwa między problemami z pierwszego i drugiego zestawu niż ci, którzy pozostali przytomni. – Wyniki te wskazują, że sen poprawia zdolność do rozwiązywania problemów, których początkowo nie udało się rozwiązać, i sugerują, że sen REM ułatwia wykorzystanie transferu analogicznego, podkreślając wspólne cechy między źródłowym a docelowym problemem, które wcześniej nie były zauważone – napisali naukowcy. Te wyniki są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że sen sprzyja kreatywnemu rozwiązywaniu problemów oraz zwiększa elastyczność umysłową w różnych dziedzinach.
Jeśli chodzi o rolę snu REM, naukowcy sugerują, że ten etap snu pomaga łączyć nowe wspomnienia ze starymi, co może przynosić korzyści w zadaniach wymagających przywoływania wcześniej zdobytych umiejętności.
Optymalna długość drzemki poprawiającej rozwiązywanie problemów to około 90–110 minut, ponieważ pozwala to na osiągnięcie fazy REM, która jest kluczowa dla przetwarzania informacji, kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów.