Porady dla początkujących na siłowni. Czego lepiej nie robić i na co warto zwracać uwagę?

Nowy rok, nowy ja. Wraz z początkiem 2023 roku kolejne osoby rozpoczynają swoją przygodę z siłownią. Na co warto zwrócić uwagę oraz czego unikać na sali treningowej?
.get_the_title().

Siłownia stała się miejscem dostępnym nie tylko dla napakowanych mięśniaków, których życie kręci się wokół odżywek białkowych. Coraz częściej spotykamy tam osoby chcące zmienić coś w swojej codziennej rutynie.

W przypadku wielu z nas pierwsze podejście do siłowni wiąże się jednak ze stresem i obawą przed popełnieniem faux pas. Aby tego uniknąć, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Zajmij się swoimi sprawami

Serialowe siłownie to miejsca, w których rozgrywają się ludzkie tragedie, zdrady i rodzą się wielkie miłości. Tymczasem w prawdziwym życiu większość przychodzi tam po to, by po prostu poćwiczyć. Eksperci radzą, by ograniczać tam kontakty towarzyskie do minimum (oczywiście jeśli nie czujemy potrzeby szukania przyjaciół) i skupić się na wykonywanym przez siebie zadaniu — udanym treningu.

Nie porównuj się do innych

Kluczem do spokoju umysłu na siłowni jest nieporównywanie się do innych. Często spotykamy się z tym, że mimowolnie przyglądamy się wyrzeźbionym i wyćwiczonym ludziom, zazdroszcząc im formy. Jeżeli jednak większą uwagę będziemy poświęcać podziwianiu innych, sami nic nie osiągniemy, a pieniądze wydane na zakupiony karnet tylko się zmarnują.

Wycieraj maszyny przed i po użyciu

Siłownie, mimo wielu sposób na zachowywanie czystości, wciąż są wylęgarnią zarazków. Eksperci zwracają szczególną uwagę na temat czyszczenia maszyn. Za każdym razem, gdy rozpoczynamy i kończymy wykonywanie ćwiczenia, wytrzyjmy miejsce, którego dotykamy. Ani my, ani nikt inny korzystający z maszyny nie chciałby chwycić za drążek, na który ktoś wcześniej kichnął.

Siłownia /Risen Wang, unsplash.com
fot. Risen Wang / unsplash.com

Nie zajmuj miejsca, siedząc na telefonie

Kończysz serię? Zejdź z maszyny. To odwieczna zasada, o której zapomina większość początkujących bywalców siłowni. Jeśli chcesz w spokoju odpocząć, scrollując Instagrama, równie dobrze możesz to wykonać w kącie sali, schodząc z ławeczki do wyciskania ciężarów.

Dbaj o higienę

Dobry dezodorant to podstawa wyposażenia potrzebnego do ćwiczeń. Nieważne, czy wybierasz się jedynie pobiegać na bieżni, czy zamierzasz wyciskać siódme poty podczas godzinnego cardio — pamiętaj o antyperspirancie.

Nie blokuj maszyn

Dobry trening nie polega na wykonywaniu tylko i wyłącznie jednego ćwiczenia. Eksperci radzą, by nie trzymać się kurczowo ulubionej maszyny, blokując innym dostęp. Spróbuj czegoś nowego i wyjdź ze swojej strefy komfortu. Maszyna nie ucieknie, później możesz do niej wrócić.

Dobrze się baw!

Trening ma sprawić, że poczujemy satysfakcję z wykonanej pracy, a nie wywołać stres i poczucie przymusu. Spraw, by przygoda z siłownią stała się nowym i pozytywnym etapem twojego życia.

Zdjęcie główne: Sven Mieke / Unsplash.com
Tekst: OP

ZDROWIE