Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Program AI znalazł tysiące nowych możliwych psychodelików

Czy dzięki temu powstaną nowe leki?
.get_the_title().

AlphaFold to program sztucznej inteligencji opracowany przez firmę DeepMind, który przewiduje strukturę białek. Naukowcy wykorzystali to narzędzie, aby zidentyfikować setki tysięcy nowych cząsteczek psychodelicznych. Mogą one pomóc w opracowaniu nowych rodzajów leków przeciwdepresyjnych. Badanie pokazało również, że prognozy AlphaFold w niektórych przypadkach mogą być tak samo przydatne w odkrywaniu leków jak doświadczenia laboratoryjne. Publiczna baza danych AlphaFold zawiera przewidywania struktury prawie każdego znanego białka. Struktury białkowe cząsteczek związanych z chorobą są wykorzystywane w przemyśle farmaceutycznym do identyfikowania i udoskonalania obiecujących leków.

Niektórzy naukowcy pozostają sceptyczni wobec narzędzia AI.

Część badaczy jest zdania, że AlphaFold nie zastąpi złotych standardów modeli eksperymentalnych w poszukiwaniu nowych leków. Brian Shoichet, chemik farmaceutyczny na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, mówi, że zna ponad 10 badań, w których stwierdzono, że przewidywania AlphaFold są mniej precyzyjne niż metody eksperymentalne.

Unsplash.com

Takie narzędzia nie zastąpią więc w pełni eksperymentów, ale nie należy lekceważyć ich potencjału w zakresie poszukiwania nowych leków.

Szacuje się, że w około 1/3 przypadków struktura AlphaFold może przyspieszyć rozpoczęcie projektu. To pozwala z kolei na skrócenie procesu powstawania leku nawet o kilka miesięcy czy lat, a to ogromna zmiana.

Londyński oddział DeepMind, który opiekuje się narzędziem do przewidywania struktury białek, 7 stycznia podzielił się informacją o dokonanej transakcji w wysokości 82,5 mln dolarów. Firma chce współpracować z gigantami farmaceutycznymi, poszukując w ich imieniu nowych leków. DeepMind twierdzi, że w takich pracach najlepiej sprawdzi się nowa wersja AlphaFold, która potrafi przewidywać struktury białek związanych typowo z lekami i innymi oddziałującymi cząsteczkami.

Tekst: MZ

ZDROWIE