Quebec nałoży podatek na mieszkańców, którzy nie są zaszczepieni przeciwko Covid-19

Quebec, druga najbardziej zaludniona kanadyjska prowincja, odnotował największą liczbę zgonów związanych z Covid-19 w całej Kanadzie. Obecnie zmaga się ze wzrostem liczby przypadków.
.get_the_title().

We wtorek premier prowincji Quebec, François Legault, ogłosił, że jako pierwszy w kraju będzie karał finansowo osoby niezaszczepione. Podczas konferencji prasowej powiedział, że ci, którzy nie otrzymali pierwszej dawki szczepionki, będą musieli zapłacić swój ‘wkład’.

Wysokość opłaty nie została jeszcze ustalona, ale ma być ‘znaczna’.

Myślę, że teraz jest to kwestia sprawiedliwości dla 90 proc. populacji, która dokonała pewnych poświęceń. Myślę, że jesteśmy im to winni – powiedział premier. W połowie stycznia liczba ofiar śmiertelnych pandemii Covid-19 w Quebecu wyniosła łącznie 12 028.

Francois Legault (po prawej) ogłosił wprowadzenie 'wkładu zdrowotnego’ na wtorkowej konferencji prasowej, 11 stycznia / Zdjęcie: Paul Chiasson

Tylko około 12,8 proc. mieszkańców Quebecu nie jest zaszczepionych, a nieco ponad 85 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki. Nieszczepieni stanowią jednak prawie 1/3 wszystkich przypadków szpitalnych. Szpitale w Montrealu, największym mieście prowincji, zbliżają się do 100 proc. obłożenia i już zaczęły ograniczać opiekę niezwiązaną z pacjentami covidowymi.

Choć to rzadkie, Quebec nie jest jedynym regionem na świecie, który nakłada karę finansową na nieszczepionych.

Grecy w wieku powyżej 60 lat muszą zapłacić grzywnę w wysokości 100 euro za każdy miesiąc, w którym pozostają nieszczepieni. Singapur natomiast zobowiązał pacjentów chorych na koronawirusa do płacenia za własne rachunki medyczne, jeśli nie są zaszczepieni.

Zdjęcie główne: Marco Bello
Tekst: MK

ZDROWIE