Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Reserved wspiera Telefon Zaufania Młodych

Pandemia miała ogromny wpływ na pogorszenie zdrowia psychicznego młodych dlatego ten prezent na Dzień Dziecka jest naprawdę potrzebny. Reserved przeznaczyło 300 tys. złotych na pomoc młodzieży!
.get_the_title().

Ostatni rok dla nikogo nie był łatwy, ale najmłodsi odczuli to szczególnie dotkliwie. Zdalna nauka, brak kontaktów z rówieśnikami na żywo i świat ograniczający się do pokoju i portali społecznościowych – taka mieszanka musiała wywołać efekty. Za sprawą pandemii zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży znacząco się pogorszyło. – Dziś wiemy, że coraz młodsze osoby, a nawet dzieci chorują na depresję; co więcej, wiemy, że depresja może być chorobą dziedziczną. Wcześniej niezauważone objawy depresji, w trakcie intensywnego rozwoju psychofizycznego, mogą stanowić dodatkowe zagrożenie – tłumaczy Izabela Świergiel z Fundacji ITAKA, która od 2001 zajmuje się problemem depresji.

Tymczasem młodym osobom w kryzysowej sytuacji niełatwo jest znaleźć niekiedy pomocną dłoń – mają ograniczone zaufanie do starszych, najbliżsi często bagatelizują ich problemy, a rówieśnikom nie zawsze łatwo się zwierzyć.

W dużych miastach znacznie łatwiej porusza się tematy zdrowia psychicznego. Trzeba jednak pamiętać, że ten komfort wciąż dotyczy niewielkiej liczby osób. W małych miejscowościach czy na wsiach rozmowa o depresji wciąż jest ogromnym problemem, a dziecko, które chodzi do psychologa, bywa uznawane za gorsze, dlatego często ten fakt się ukrywa – dodaje Izabela Świergiel.

Młodzież często szuka pomocy anonimowo, dlatego tak ważne jest wspieranie rozwoju miejsc, które taki typ pomocy oferują. W przypadku telefonu zaufania czy czatu niepotrzebna jest zgoda rodziców, której uzyskanie wydaje się czasem nastolatkom przeszkodą nie do przejścia.

W tym roku z okazji Dnia Dziecka marka Reserved postanowiła dać dzieciom i młodzieży prezent, którego naprawdę potrzebują, dlatego też połączyła siły z Fundacją ITAKA, tworząc specjalny numer Telefonu Zaufania Młodych.

Podczas naszej współpracy z przedstawicielami pokolenia Z przy kolekcji Re.Design narodził się pomysł akcji charytatywnej wspierającej młode osoby w kryzysowym czasie. To efekt naszych rozmów z ambasadorami kolekcji, którzy wielokrotnie podkreślali, że temat depresji u młodych ludzi w ciągu ostatniego roku nasilił się. […] W odpowiedzi na sytuację marka Reserved, we współpracy z Fundacją ITAKA, postanowiła przeznaczyć kwotę 300 tys. złotych na pomoc młodzieży w walce z psychicznymi skutkami pandemii – mówi Rafał Gruszkiewicz, Kierownik ds. komunikacji Digital & PR marki Reserved. Wspólna akcja Reserved i Fundacji ITAKA trwać będzie przez rok – do 1 czerwca 2022. Specjaliści będą dyżurować przy telefonach od poniedziałku do soboty w godzinach 11:00-21:00. Wśród dostępnych form pomocy jest także czat i darmowe konsultacje online (w tym ostatnim przypadku wymagana jest zgoda rodziców). Szacuje się, że w ciągu 12 miesięcy z telefonu zaufania skorzysta 9,5 tys. młodych, z czatu – 3,1 tys., a ze spotkań online – około 168 osób. Izabela Świgiel podkreśla jednak, że telefon zaufania może pomóc nie tylko nastolatkom – doświadczeni psychologowie, którzy dyżurują przy telefonie, mogą też doradzić, jak zachęcić bliską nam osobę w kryzysie psychicznym do kontaktu ze specjalistą.

Więcej informacji znajdziecie tutaj:

www.stopdepresji.pl
Numer linii: 22 484 88 04, poniedziałek-sobota w godzinach 11:00-21:00
Czat: poniedziałek-wtorek w godzinach 11:00-21:00
Konsultacje online: możliwość umówienia nieodpłatnych konsultacji z psychologiem online – pakiet zawiera po 5 spotkań na osobę.

ZDROWIE