Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Terapia somatyczna traumy staje się coraz popularniejsza także w Polsce

- Przepłakałam całe popołudnie po pierwszej wizycie - opowiada uczestniczka terapii somatycznej z Warszawy. Dlaczego lekki dotyk, uciśnięcie w określonym punkcie i odpowiednio zadane pytanie wywołuje aż takie emocje? Terapia somatyczna traumy staje się coraz popularniejsza także w Polsce.
.get_the_title().

Słyszeliście ostatnio o somatycznej terapii traumy? Także w Polsce terapia ta zdobywa popularność, a to co powtarza się w relacjach uczestników to bardzo emocjonalna reakcja na dotyk i pracę z ciałem. – Przepłakałam całe popołudnie po pierwszej terapii somatycznej, reagowałam bardzo intensywnie, ale po czasie czułam dużą ulgę – opowiada jedna z uczestniczek. Wykonując powolne, delikatne ruchy, takie jak rozciąganie palców, stukanie stopami i falowanie pleców, uczestnicy terapii somatycznej uczą się odblokowywać napięcie mięśniowe. Dlaczego się zgłaszają? Szukają ulgi, są świadomi swoich problemów, często po wieloletnich terapiach, ale jak tłumaczą – nie słuchali reszty swojego ciała, a terapia somatyczna pomogła zaufać ciału i wsłuchać się w tkwiące w nich emocje.

Terapia somatyczna, czyli terapia oparta na ciele, zakłada, że ciało jest siedliskiem emocji.

Celem takiej terapii jest przetworzenie problemów natury psychicznej za pomocą technik takich jak dotyk, praca z oddechem, joga, taniec. Terapeuta podczas terapii somatycznej używa dłoni i przedramion, aby dotykać i wzmacniać terapeutyczne doświadczenie pacjenta.Zadaje przy tym pytania, obserwuje ciało i jego reakcje. Szczególnym wskazaniem są traumatyczne doświadczenia takie jak utrata bliskiej osoby, wypadki, rozpad związku, nadużycia w dzieciństwie, stres, przemoc, urazy medyczne, katastrofy.

Kultury na całym świecie od tysiącleci uznawały uzdrawiającą moc ciała (joga w Indiach), jednak dopiero niedawno zyskała ona popularność w zachodniej medycynie i wellness. Ostatnie badania i relacje medialne podkreślają potencjał terapii somatycznej w leczeniu różnych zaburzeń, od depresji, zaburzeń odżywiania po alkoholizm.

Popularność terapii somatycznej wzrosła z powodu jej holistycznego podejścia do leczenia traumy, wysokiej skuteczności, wsparcia naukowego oraz zwiększonej świadomości zdrowia psychicznego.

@indianaleec Im such a scpetic, but i was shocked by what happened 🙃😤 #somaticrelease Oroginal: @talynted ♬ original sound – Talyn Fiore

Wzrost popularności kont 'uzdrowicieli’ oraz tych związanych z 'healingiem’ w mediach społecznościowych. Oczywiście niektórzy z 'uzdrowicieli’ to wykształceni terapeuci, ale umówmy się, ci raczej pracują z pacjentem w gabinecie, a nie na TikToku. Media społecznościowe odegrały jednak kluczową rolę w upowszechnieniu tej metody, pomagając jej dotrzeć do szerokiego grona pacjentów poszukujących skutecznych narzędzi do radzenia sobie z traumą i innymi zaburzeniami stresu.

Materiały na platformach społecznościowych opatrzone hashtagiem #somaticreleasemassage zdobywają miliony wyświetleń.

@mindbodyspirit_ Somatic healing routine! #healing #vagusnerve #morningroutine ♬ 963 Hz – Sound Of Nature & Albert Van Deyk

Twórcą terapii somatycznej jest Dr Peter A. Levine, psycholog i biolog. Zaczerpnął on inspirację z obserwacji zachowań zwierząt na wolności. Zauważył, że dzikie zwierzęta zazwyczaj nie cierpią na trwałe skutki traumatycznych przeżyć, mimo że często są narażone na śmiertelne zagrożenia. Po atakach drapieżników, zwierzęta często wykonują drżenia lub wstrząsy ciałem, co pomaga im szybko uwolnić nagromadzoną energię stresową i wrócić do normalnego funkcjonowania.

W latach 70. i 80. Levine rozpoczął intensywne badania nad reakcjami ludzi na traumę. Zastosował swoje obserwacje z dzikich zwierząt do ludzkiego doświadczenia traumatycznego, opracowując teorię, że ludzie mogą również 'uwolnić’ traumatyczną energię poprzez odpowiednie ruchy ciała i uwolnienie emocji.

W 1997 roku Levine opublikował książkę 'Wczuwanie się w uzdrowienie traumy: Przełomowy program przywracania mądrości ciała’, która pomogła spopularyzować jego podejście. Książka ta stała się podstawowym tekstem dla praktyków i osób zainteresowanych terapią somatyczną.

Dziś Somatic Experiencing jest stosowane na całym świecie przez licencjonowanych terapeutów w celu leczenia PTSD, traumy, zaburzeń lękowych, depresji i wielu innych problemów psychicznych. Terapia ta jest wykorzystywana w kontekście terapeutycznym, medycznym, a także w pracy z ofiarami katastrof i weteranami wojennymi.

Warto zwrócić się jednak do ośrodków terapeutycznych niż do uzdrowicieli z TikToka. Polecamy Polskie Towarzystwo Terapii Somatycznej. Jest to organizacja skupiająca profesjonalistów specjalizujących się w terapii somatycznej. Warto sprawdzić ich stronę internetową, aby znaleźć licencjonowanych terapeutów i informacje na temat szkoleń oraz warsztatów.

@quirky_black_therapist Somatic therapy hits differently #intelligent #intellectualizing #selfaware #selfawareness #logical #trauma #therapy #somatictherapy #somatictherapist #therapists #therapy #therapistsontiktok #somatiktok #therapytiktok #traumatok ♬ Bktherula – LEFT RIGHT – cxshsky

zdjęcie główne: Alexander Krivitskiy on Unsplash

SPOŁECZEŃSTWO