Trend z TikToka zachęca do niemycia włosów przez miesiąc

Według ekspertów może to prowadzić do ich wypadania oraz problemów ze skórą głowy.
.get_the_title().

Hasztag #hairtraining został dotychczas wyświetlony na TikToku 164 mln razy. Wypromowany przez tiktokerkę Cherries_87 ’trening włosów’ polega na myciu ich tak rzadko, jak to możliwe. Użytkownicy, którzy podejmują wyzwanie, wierzą, że dzięki temu ich włosy i skóra głowy staną się zdrowsze, piękniejsze i nie będą już wymagać częstego mycia.

Cherries_87 w jednym ze swoich najpopularniejszych filmików, który zdobył już 5,2 mln wyświetleń, powiedziała, że nie myła włosów od 33 dni, a do tego myła je w tym roku ledwie trzy razy.

Trend podzielił internautów. Niektóry w komentarzach pod filmikami polecają ’trening’, twierdząc, że zdziałał on cuda, a ich włosy stały się przede wszystkim gęstsze. Inni są jednak nastawieni bardziej sceptycznie i piszą, że ich włosy wyglądają na tłuste i brudne już po dniu niemycia.

@cherries_87 3rd hair wash of 2023!! 😱♥️ #mumsoftiktok #THINKTINK #hairtraining ♬ original sound – Tink

Eksperci są zaniepokojeni promowaniem kontrowersyjnego trendu. Fariha Anwar, lekarka medycyny estetycznej w Euromed Clinic Dubai, powiedziała, że niemycie włosów może powodować gromadzenie się nadmiaru sebum, czyli tłustej substancji pokrywającej m.in. skórę głowy. – Największym problemem związanym z nieregularnym myciem włosów jest ryzyko rozwoju łojotokowego zapalenia skóry. To choroba, która charakteryzuje się zaczerwienieniem, swędzeniem i stanem zapalnym skóry – wyjaśnia Anwar.

Badanie z 2021 roku również wykazało, że za rzadkie mycie włosów może zaszkodzić skórze naszej głowy.

Eksperyment opublikowany w czasopiśmie Skin Appendage Disorders dowiódł, że osoby, które myły włosy pięć do sześciu razy w tygodniu, miały zdrowszą skórę głowy. Rzadkie mycie powodowało także nadwrażliwość skóry, co prowadziło do zwiększonego ryzyka wypadania włosów.

Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/Pexels.com
Tekst: OP

ZDROWIE