Właściciele sex-lalek są mniej skłonni do agresji na tle seksualnym i mają niższą samoocenę w kwestii seksu

Większość badań dotyczących szeroko pojętych zabawek erotycznych koncentrowała się na używaniu takich urządzeń przez kobiety oraz na ich wykorzystaniu do masturbacji i eksploracji seksualnych. Żadne wcześniejsze badania nie skupiały się na lalkach erotycznych i ich właścicielach.
.get_the_title().

Lalki erotyczne to realistycznie wyglądające silikonowe lalki stworzone po to, by uprawiać z nimi seks. Chociaż posiadanie i używanie zabawek erotycznych nie jest niczym nowym, w wielu krajach akurat ten temat jest postrzegany jako kontrowersyjny. Jednocześnie stopniowo zyskuje coraz większą uwagę opinii publicznej.

Lalki są czasami tworzone na podobieństwo prawdziwych osób, takich jak gwiazdy porno.

Ich niekiedy realistyczny wygląd sprowokował do podjęcia wielu dyskusji etycznych. Opinie w debacie akademickiej i publicznej na temat lalek erotycznych wahają się między tym, że posiadanie lalek erotycznych może zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania agresji seksualnej wśród osób na nią podatnych, a poglądem, że komercyjna dostępność realistycznych lalek wzmacnia uprzedmiotowienie kobiet.

Mając to na uwadze i chcąc zbadać cechy psychologiczne właścicieli lalek erotycznych, autor badania Craig A. Harper i jego współpracownicy przeprowadzili ankietę internetową wśród 158 właścicieli lalek erotycznych. Dla porównania przeprowadzili również ankietę wśród dodatkowych 135 osób, które takich lalek nie posiadają. Większość właścicieli sex-lalek w badaniu pochodziła ze Stanów Zjednoczonych (87) i Wielkiej Brytanii (33). Średni wiek wynosił 38 lat, ale różnice wiekowe między uczestnikami były bardzo duże.

88 uczestników badania, którzy posiadali lalki erotyczne, było singlami, 25 było w związku małżeńskim, a 12 zgłosiło, że jest w związku partnerskim. 32 było rozwiedzionych.

Najpierw zebrano dane demograficzne o użytkownikach, a następnie zadawano im pytania związane z posiadaniem lalek. Proszono ich o ocenę powodów ich zakupu – przede wszystkim seksualnych i emocjonalnych, ale też wszelkich innych. Uczestnicy dokonywali własnej oceny skłonności do agresji seksualnej, fantazji seksualnych na temat ‘przymusu seksualnego’ i sadyzmu, zaburzonych cech osobowości, funkcjonowania emocjonalnego oraz stylów przywiązania.

Badacze oceniali również to, jak uczestnicy odnoszą się do poglądu stawiającego kobietę w roli obiektu seksualnego, czy postrzegają świat jako miejsce niebezpieczne, a kobiety jako osoby niedostępne, których nie mają możliwości poznać i zrozumieć, oraz to, czy uczestnicy kontrolują swój popęd seksualny.

Wyniki badania, które zostało opublikowane w Journal of Sex Research, wskazały na to, że uczestnicy, którzy nie posiadają sex-lalek, częściej uprawiali seks z partnerką niż właściciele lalek erotycznych – średnio 4,5 w porównaniu do 2,6 raza w miesiącu.

Właściciele sex-lalek posiadali średnio 3,32 lalki. To satysfakcja seksualna była najwyżej ocenianym powodem posiadania lalki erotycznej, a ich właściciele byli bardziej skłonni postrzegać kobiety jako ‘niemożliwe do poznania’ obiekty seksualne. Z kolei typy osobowości podobne do borderline były bardziej powszechne wśród osób, które nie posiadają sex-lalek. Ci, którzy są ich właścicielami, częściej mieli też obsesyjno-kompulsywny typ osobowości.

Ankieta wykazała również, że ​​byli oni mniej skłonni do agresji seksualnej w porównaniu z osobami, które takich lalek nie posiadają. Częściej postrzegali świat jako niebezpieczny i mieli niższą samoocenę seksualną. Właściciele lalek erotycznych mieli też mniejszą skłonność do agresji na tle seksualnym i niższą samoocenę seksualną.

Tekst: MZ
Zdjęcie główne: Channel 4

ZDROWIE