Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zapach bliskiej osoby poprawia jakość snu

Psycholodzy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej odkryli, że zapach ukochanej osoby – nawet jeśli fizycznie nie ma jej przy nas – poprawia jakość naszego snu. Efekt jest zbliżony do tego, który osiąga się przy pomocy doustnych suplementów hormonu snu, melatoniny.
.get_the_title().

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem 155 uczestników. Każdy uczestnik przespał dwie noce na poduszkach ubranych w koszulki. Koszulki były identyczne, z tą równicą, że jedną z nich nosił wcześniej romantyczny partner badanej osoby, a druga była zupełnie czysta lub noszona przez nieznajomą osobę.

Aby uchwycić zapach ciała 'dawcó’, proszono ich, by nosili koszulki ciągle, przez 24 godziny, nie używając w tym czasie dezodorantów, pachnących kosmetyków do ciała, powstrzymali się od palenia papierosów, ćwiczeń i spożywania niektórych pokarmów, które mogą mieć wpływ na zapach ciała.

Koszulki następnie zostały zamrożone, aby jak najlepiej zakonserwować ulotny zapach. Po każdej nocy – w towarzystwie innej poduszki – uczestnicy wypełniali ankiety na temat subiektywnych odczuć dotyczących jakości snu. Parametr ten był również mierzony w sposób obiektywny – przez urządzenie, które monitoruje ruchy w ciągu nocy. Okazało się, że badani czuli się bardziej wypoczęci w te noce, kiedy wydawało im się, że czują zapach partnera. Niezależnie od ich przekonań, dane z urządzeń monitorujących wskazały, że sen był obiektywnie bardziej wydajny, kiedy badani faktycznie czuli zapach partnera. Odkrycie zostało zaakceptowane do publikacji w czasopiśmie 'Psychology Science’. – Nasze odkrycia dostarczają nowych dowodów, że samo spanie z zapachem partnera poprawia wydajność snu – powiedziała Marlise Hofer, psycholożka i główna autorka badania. – Zauważyliśmy efekt podobny do tego, jaki daje przyjmowanie doustnych suplementów melatoniny – często stosowanych jako środek nasenny.

Fot. Clem Onojeghuo/ Unsplash

Największym zaskoczeniem dla naukowców, było odkrycie, że zapach może wpływać na jakość wypoczynku zupełnie poza naszą świadomością. Badani spali spokojniej, rzadziej się poruszali i zmieniali pozycję, kiedy czuli zapach swoich partnerów, nawet jeśli nie byli tego świadomi.

Fizyczna obecność romantycznego partnera pozytywnie wpływa na zdrowie, ponieważ daje poczucie bezpieczeństwa, spokoju i ułatwia osiągnięcie stanu relaksu, co z kolei prowadzi do lepszego snu.

Sam zapach bliskiej osoby może przynieść podobne korzyści, bo sygnalizuje jej niedawną bliskość fizyczną. Hofer twierdzi, że badania mogą utorować drogę do przyszłych prac nad prostymi i skutecznymi metodami poprawy snu, bez używania środków farmakologicznych.

Zdjęcie główne: Claudia Mañas/ Unsplash
Tekst: AvdB

ZDROWIE