Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Zmarł mężczyzna, któremu dwa miesiące temu przeszczepiono serce świni

To jednak nie znaczy, że transplantolodzy przestali wierzyć w ten innowacyjny zabieg.
.get_the_title().

Dwa miesiące temu świat obiegła informacja o pionierskim przeszczepie, którego dokonał zespół kardiochirurgów z University of Maryland Medical Center w Baltimore.

Podczas 7-godzinnej operacji, która odbyła się 7 stycznia, 57-letniemu Davidowi Bennettowi przeszczepiono genetycznie zmodyfikowane serce świni.

Transplantolodzy postawili na terapię eksperymentalną, ponieważ mężczyzna cierpiał na niewydolność serca i nie kwalifikował się do przeszczepu od martwego dawcy ani pompy wspomagającej. Początkowo informowano, że pacjent dobrze zareagował na genetycznie zmodyfikowane serce świni, choć podkreślano, że wciąż istniało ryzyko infekcji, odrzucenia narządu czy wysokiego ciśnienia krwi. Jednocześnie pojawiały się krzepiące fotografie, takie jak ta, na której Bennett wraz z fizjoterapeutą ogląda Super Bowl, czy doniesienia o tym, że mężczyzna widuje się już ze swoją rodziną i czeka na spotkanie z ukochanym psem. Jednak 8 marca pacjent zmarł. Oficjalne przyczyny śmierci nie zostały podane do wiadomości publicznej.

źródło: new york post

Bennett oczywiście miał świadomość tego, jak ryzykowny zabiegł przeszedł i że niekoniecznie może on przynieść pożądany efekt. Chirurg Bartley Griffith, który odpowiadał za przeszczep, mówi, że 57-latek okazał się odważnym i szlachetnym pacjentem, który walczył do samego końca. – Jesteśmy wdzięczni za każdą niesamowitą chwilę, każdy szalony sen, każdą nieprzespaną noc, która wpłynęła na ten historyczny wysiłek – skomentował z kolei David Bennett Jr, syn pacjenta. Wyraził również nadzieję, że ten przeszczep zapoczątkuje nową erę transplantologii.

Bo choć pacjent nie przeżył, naukowcom udało się zebrać ogromną ilość informacji, które przyczynią się do rozwoju transplantologii.

Miesiąc temu pisaliśmy o niemieckich naukowcach, którzy zainspirowani tą pionierską operacją planują sklonować, a potem hodować genetycznie modyfikowane świnie, które będą służyć jako dawcy serca dla ludzi. I choć z tego typu operacjami wiążą się dylematy natury etycznej, zabieg Bennetta wytyczył prawdopodobnie kierunek, w którym zmierzać będzie przyszłość.

Zdjęcie główne: Kenneth Schipper Vera/Unsplash
Tekst: NS

ZDROWIE