Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

1 lipca ruszył program „Moja woda” mający wspierać przydomową małą retencję

Budżet inicjatywy wynosi 100 mln złotych, zaś kwota wsparcia na gospodarstwo to nawet 5 tys. zł.
.get_the_title().

1 lipca wystartował opracowany przez Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program „Moja woda”. Ma on na celu dofinansowanie systemów małej retencji wody w gospodarstwach, a jego całościowy budżet to aż 100 mln złotych. Mowa tu między innymi o nawadnianiu gleby, budowie zbiorników, rozsądnym odprowadzaniu i magazynowaniu wody czy tworzeniu oczek wodnych.

Można otrzymać nawet 5 tys. zł. Jedyny warunek jest taki, że maksymalny poziom dofinansowania to 80 proc. wszystkich kosztów związanych z danym systemem oraz że aktywność w zakresie promowanych działań podjęto po 1 czerwca 2020.

fot. wfos.krakow.pl

W czasach suszy hydrologicznej takie wsparcie wydaje się szczególnie istotne. – Od 1 lipca będzie można aplikować w ramach programu “Moja Woda”. Program ten to 20 tysięcy małych przydomowych zbiorników retencyjnych po to, żebyśmy, mówiąc językiem fachowców, zamykali pętlę wodną na najniższym poziomie, czyli zbierali deszczówkę i wykorzystywali ją do podlewania ogrodów i odciążyli sieci wodociągowe, odciążyli oczyszczalnie ścieków i kanalizację – mówi minister Michał Kurtyka.

Tekst: WM

Zmiany Klimatu