Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

7 powodów, dla których rowery z bambusa są cool

Jeżdżą po Polsce od paru lat, chociaż jeszcze nie można mówić o boomie. Ale to się zmieni.
.get_the_title().

1. Eko

Rower z czego? No z bambusa, z drewna bambusowego. Nie cały, tylko jego serce, czyli rama. A skoro rama wykonana jest z drewna, chyba nie ma wątpliwości, że jest bardziej eko niż jej koleżanki ze stali czy aluminium. Przy jej produkcji do atmosfery emituje się nieporównywalnie mniej zanieczyszczeń, a sam bambus jest materiałem niezwykle odnawialnym – dziennie może odrastać na kilkadziesiąt centymetrów.

Matka Natura jest szczęśliwa, tańczy i usuwa z twoich ścieżek rowerowych zakamuflowane korzenie.

rower z bambusa2

2. Wytrzymałość

„To je amelinium, tego nie pomalujesz”, mówił pewien dżentelmen na viralowym filmiku z Youtube’a. Parafrazując: to jest bambus, tego nie złamiesz. Jeśli do tej pory bambus kojarzył ci się głównie z kuchnią azjatycką, znaczy, że umiesz w foodie, ale pamiętaj, że do gotowania Azjaci wykorzystują pędy bambusa zanim zdrewnieją, natomiast z lekkiego i wytrzymałego drewna bambusowego budują rusztowania czy parkiety.

3. To nie lipa!

Rowery z bambusa naprawdę jeżdżą. Dorota Chojnowska, autorka bloga podróżniczego „Ale piękny świat”, przejechała na takim bicyklu cały Iran, Kazachstan i Szkocję. W bambusowych rowerach zakochała się tak bardzo, że dziś sama je buduje, także w wersji miejskiej.

4. Pomoc Afryce

Producentka bambusowych rowerów Bernice Dapaah z Ghany wygrała zeszłoroczna nagrodę angielskiej Królewskiej Akademii Inżynierii za wkład w rozwój ghańskiej przedsiębiorczości przy jednoczesnym dbaniu o ekologię. Cztery lata temu w Polsce powstała firma, która do produkcji bambusowych ram zatrudniała Ghańczyków, a ze sprzedaży fundowała stypendia naukowe w regionie Aszanti.

5. Design i unikatowość

Rowery z drewnianą ramą wyglądają nieziemsko, a do tego są niepowtarzalne.

Wykonane ręcznie w deseniu tak różnym, jak różni się od siebie każdy kawałek zdrewniałej łodygi.

6. Waga

Jeśli wcześniejsze punkty nie były wystarczająco przekonujące, to może warto pogadać z kręgosłupem? Bambusowa rama waży około 2 kg. Te rowery są naprawdę leciutkie, więc jeśli gdzieś po drodze musisz pokonać schody…

rower z bambusa4

7. Bo czemu nie

Jazda rowerem w ogóle jest cool i w polskich miastach staje się coraz popularniejsza, łatwiejsza i przyjemniejsza. W Krakowie trwa akcja „Rowerem do pracy”, warszawski ratusz planuje nagradzanie pracowników wybierających ten środek transportu. Rowery są na topie, a do tego idealnie wpisują się w zasady social distancing – o ile nie wybierzesz tandemu. A jeśli do tego dodać możliwość wjechania na jeszcze wyższy level eko przy niepowtarzalnym designie i wygodzie – przed rowerami z bambusa świetlana przyszłość.

Tekst: jul

Zmiany Klimatu