Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Autonomiczny elektryczny bus wyjedzie na ulice Gdańska we wrześniu

W Gdańsku pojawi się pierwszy autonomiczny bus napędzany energią elektryczną w Polsce. Pilotaż zaplanowano we wrześniu 2019 roku.
.get_the_title().

Gdańsk to pierwsze miasto w Polsce, na którego ulice wyjadą autonomiczne busy napędzane energią elektryczną. Po ponad dwóch latach od wdrożenia projektu Sohjoa Baltic, którego pomysłodawcą jest uniwersytet techniczny w Helsinkach, nadszedł moment pierwszych testów na żywym organizmie miasta.

Finlandia ma ambicje stać się liderem autonomicznej mobilności. Samojezdne elektryczne busy EZ10 dopuszczono do ruchu już w 2015 roku.

Oprócz stolicy województwa pomorskiego, próby odbędą się także w estońskim Tallinie, norweskim Kongsbergu, duńskim Vejle, a także w Zemgale na Łotwie.

We wrześniowych testach zostanie wykorzystany pojazd EZ10 produkcji Easy Mile. Elektryczny bus na swój pokład zabierze jednorazowo 9 pasażerów, którym zapewni podróż ze średnią prędkością 10 km/h póki co na jednej trasie w okolicy gdańskiego ZOO. Bus przypominający wagonik kolei liniowych będzie w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet przez dwa dni robocze.

EZ10 to przyszłość krótkodystansowych transferów w ścisłych centrach miast, na lotniskach lub w strefach ekonomicznych, zapewniając transport np. od przystanku pod sam dom czy firmę.

Trasa pierwszego polskiego EZ10 będzie prowadzić na dystansie 1 km od ulicy Spacerowej w Gdańsku do bramy miejskiego ogrodu zoologicznego. Jak na razie planuje się testowe dwa kursy w ciągu godziny, między godz. 10, a 18 przez okres 4 tygodni września. Jak podaje gdański ratusz, trwają poszukiwania firmy, która będzie odpowiedzialna za pilotaż mikrobusa. Wybór kandydata nastąpi już w drugiej połowie maja.

To dopiero początek tego, co szykuje miasto Gdańsk w temacie transportu dla swoich mieszkańców i licznych turystów. Coraz bardziej promowane są także elektryczne rowery, elektryczne hulajnogi czy E-logistyka. Na realizację wszystkich zatwierdzonych w Helsinkach projektów także dla Gdańska jak na razie odłożono 177 mln euro w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Test: PM

Zmiany Klimatu