Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Bloki lodowca z Grenlandii topnieją w Londynie i przypominają o tykającym zegarze klimatycznym

Nietypowa wystawa ma wzbudzić uczucia w stosunku do czegoś, co większość z nas postrzega w kategorii abstrakcji.
.get_the_title().

Olafur Eliasson to duńsko-islandzki artysta, który znany jest ze swoich niekonwencjonalnych instalacji artystycznych o wydźwięku środowiskowym. Tym razem sprowadził do Londynu niemal 100 ton lodowca z grenlandzkiego fiordu Nuup Kangarlua i rozmieścił jego bloki w dwóch miejscach angielskiej stolicy – przez galerią Tate Modern oraz przed siedzibą główną firmy Bloomberg.

Topniejące fragmenty lodowca mają przypominać o skutkach zmiany klimatu, które są negatywne dla środowiska.

Artysta jest zdania, że topniejące lodowce Grenlandii są dla większości z nas czymś abstrakcyjnym, nienamacalnym i dziejącym się daleko, bez wyraźnego wpływu na naszą codzienną egzystencję.

Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen

Sprowadzając fragmenty topniejącego lodowca do Londynu, chciał nadać problemowi realny i emocjonalny wymiar.

Instalacja, dostępna dla wszystkich od 11 grudnia, będzie trwała do momentu, w którym ostatni z bloków ostatecznie się stopi, co zależy od warunków pogodowych w Londynie.

Od 2015 roku topniejące lodowce Grenlandii spowodowały wzrost poziomu wód mórz i oceanów dookoła świata o 2,5 milimetra. W najnowszym raporcie Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu opublikowanym w październiku wskazuje się, że mamy jedynie 12 lat, aby zapobiec katastrofalnym skutkom zmian klimatycznych.

Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen
Źródło: Dezeen

Zmiany Klimatu