Brazylijski fotograf zasadził 2 miliony drzew, przywracając do życia dawno wycięty las tropikalny

Ekologiczny “happy end” ku pokrzepieniu serc.
.get_the_title().

W 1994 roku Sebastião Salgado, znany brazylijski fotoreporter, powrócił do rodzimej Brazylii z traumatycznej misji w Rwandzie, gdzie dokumentował akty ludobójstwa. Na miejscu czekało go jednak ogromne rozczarowanie – zamiast bujnej zieleni i gęstego lasu tropikalnego, które pamiętał z dzieciństwa, zastał hektary jałowej ziemi, wyniszczonej w intensywnym procesie deforestacji.

Jedynie na 0,5 proc. sporej działki, która należała do jego rodziny, wciąż rosły drzewa.

Ta ziemia była tak samo chora, jak i ja – wszystko było zdewastowane – wspomina Salgado. Wraz z żoną postanowili podjąć radykalne działania. Za cel, ale i punkt honoru, postawili sobie wskrzeszenie wyciętego na potrzeby przemysłu lasu tropikalnego.

Źródło: www.smithsonianmag.com
Źródło: www.smithsonianmag.com
Źródło: www.demilked.com
Źródło: www.demilked.com

W 1998 roku Salgado i jego żona Lélia przejęli należący do rodziny teren o wielkości ponad 700 hektarów. Jednocześnie powołali do życia organizację Instituto Terra, skupiającą wolontariuszy i entuzjastów chętnych do pomocy w tym zakrojonym na ogromną skalę projekcie.

Od tego czasu zasadzili wspólnie 2,7 miliona sadzonek 293 gatunków drzew.

Źródło: www.smithsonianmag.com
Źródło: www.smithsonianmag.com
Źródło: www.smithsonianmag.com

Na wyjałowionym terenie pojawił się nie tylko nowy las tropikalny, ale powróciły też rodzime ptaki, ssaki, gady i owady. Kluczem do sukcesu okazało się zasadzenie roślin i drzew od zawsze związanych z tym terenem.

Salgado i jego zespół wykorzystali nasiona i sadzonki miejscowych roślin, dzięki czemu do przywróconego do życia lasu wprowadzili się jego dawni lokatorzy.

W miejscu, w którym przez lata panowała złowroga cisza, znów słychać naturalne dźwięki: śpiew ptaków, szum kołyszących się na wietrze drzew i bzyczenie owadów.

Źródło: www.demilked.com
Źródło: www.demilked.com

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa, od 1990 roku straciliśmy na zawsze ponad 129 milionów hektarów lasów – to obszar porównywalny rozmiarem do terytorium RPA.

Co roku w procesie deforestacji tracimy lasy tropikalne wielkości terytorium Panamy.

Inicjatywa Salgado, jego żony i zespołu wolontariuszy jest inspirującym przykładem ekologicznego projektu zwieńczonego sukcesem. Ukazuje także, że środowisko naturalne jest w stanie niezwykle szybko się odbudować.

Źródło: www.demilked.com

Tekst: AO

Zmiany Klimatu