Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Brytyjczycy hucznie otwierają pierwszą linię kolejową napędzaną energią słoneczną

Inżynierowie chwalą się, że to innowacja na skalę globalną.
.get_the_title().

Pierwsze brytyjskie pociągi kursują już na odnowionej linii w hrabstwie Hampshire. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie technologia wprowadzona podczas modernizacji. W pobliżu trasy zlokalizowano 100 paneli słonecznych odpowiadających za zasilanie okolicznej sieci kolejowej.

W efekcie komunikacja opiera się całkowicie na odnawialnych źródłach energii.

Za realizację projektu odpowiada firma Network Rail, która trzyma pieczę nad lwią częścią infrastruktury kolejowej na Wyspach Brytyjskich. Przedsiębiorstwo zainwestowało już miliardy funtów w elektryfikację kolei. Teraz skupi się na rozpowszechnianiu technologii korzystającej z energii słonecznej.

Linia kolejowa / źródło: Guardian

Kiedy można spodziewać się następnych linii?

Postęp dalszych prac jest uzależniony od efektów projektu pilotażowego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, podobne rozwiązania zostaną wdrożone również w innych częściach kraju.

Warto nadmienić, że rząd brytyjski chce całkowicie zrezygnować z używania oleju napędowego w pociągach jeszcze przed 2040 rokiem. Inicjatorzy projektu podzielili się obiecującymi prognozami na łamach „Guardiana”, oświadczając, że energia słoneczna może zaspokajać 20 proc. zapotrzebowania sieci Liverpool Merseyrail, a także 15 proc. podmiejskich linii zlokalizowanych w pobliżu największych angielskich i szkockich miast. Co więcej, takie rozwiązanie byłoby znacznie mniej kosztowne niż dotychczasowe metody zasilania. Tym samym kolej stanie się nie tylko bardziej ekologiczna, ale również tańsza.

Autor: JN

Zmiany Klimatu