Chcesz rzucić nałogi? Patrz na zieleń!

Naukowcy już dawno dowiedli, że aktywność fizyczna na łonie natury zmniejsza pragnienie sięgnięcia po niezdrowe przekąski lub używki. Najnowsze badania wskazują jednak, że wystarczy już samo patrzenie na zieleń, by zwalczyć w sobie tę chęć.
.get_the_title().

W piśmie 'Health & Place’ opublikowano wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii, którzy sprawdzili wpływ różnego rodzaju kontaktu z naturą na odczuwanie potrzeb mających negatywny wpływ na zdrowie. W badaniu wzięło udział 149 osób. Pod uwagę wzięto dostęp do terenów zielonych w sąsiedztwie, obecność zieleni za oknem, a także dostęp do ogrodu lub działki i częstotliwość korzystania z publicznych zieleńców, takich jak bulwary czy parki.

Wyniki wskazały, że już sam dostęp do ogrodu lub działki znacznie zmniejszał intensywność oraz częstotliwość występowania pragnień dotyczących sięgnięcia po niezdrowe jedzenie, alkohol, papierosy lub inne używki.

Co ciekawe, podobny efekt odnieśli ci, u których widok z okna składał się w co najmniej 25 proc. z zieleni. Na wyniki nie miała wpływu aktywność fizyczna badanych osób.

Przebywanie na łonie natury pozytywnie wpływa na nasz dobrostan psychiczny i fizyczny, jednak możliwość redukcji intensywności pragnień poprzez samo patrzenie na zieleń rzuca zupełnie nowe światło na wcześniejszy wnioski. Te wyniki mają również implikacje dla zdrowia publicznego i przyszłych programów mających na celu ochronę i inwestowanie w rozwój terenów zielonych – mówi autorka badań Leanne Martin.

Zdjęcia: Pixabay
Tekst: KW

Zmiany Klimatu