Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chiny wprowadziły kary za zanieczyszczanie powietrza

Od początku roku skazano za to ponad 3,5 tys. osób.
.get_the_title().

Chiny na poważnie biorą się za kwestię ochrony środowiska. Najwyższa pora, bo zanieczyszczenie powietrza w niemałej części tamtejszych miast wielokrotnie przekracza normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia. Trzy lata temu naukowcy z Berkeley Earth ustalili, że aż 4 tys. osób dziennie umierają w Chinach z powodu chorób górnych dróg oddechowych wywołanych przez smog.

Tymczasem lokalne władze chętnie przymykają oko na firmy-trucicieli. Priorytetem jest wzrost gospodarczy, a nie stan środowiska.

Dlatego też jakiś czas temu sprawy wziął w swoje ręce sam rząd. Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping oświadczył ostatnio, że rząd dołoży starań, aby naprawić dekady szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu. Ministerstwa oraz organy regulacyjne stworzą w tym celu plany walki z zanieczyszczeniem. Dodatkowo sądy i departamenty policji mają stworzyć jednostki poświęcone ochronie środowiska.

Pod koniec listopada Biuro Prokuratora Generalnego poinformowało, że od początku 2018 roku oskarżono o zanieczyszczanie powietrza 8,5 tys. osób.

Tylko w ciągu 10 miesięcy tego roku 3,5 tys. osób zostało za to skazanych. To aż 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku.

Choć statystyki brzmią imponująco, wygląda na to, że nie ma powodów do radości, a 3 tys. ukaranych to tylko kropla w morzu. W ciągu pierwszych 9 miesięcy tego roku zgłoszono bowiem aż 130 tys. tego typu wykroczeń. Jak donosi chińskie ministerstwo środowiska, zaowocowało to grzywnami o łącznej wysokości 1,53 mld dolarów.

Zmiany Klimatu