Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Drzewo Klimatyczne ,,wyrosło” w centrum miasta. To wezwanie do działania na rzecz środowiska

Drewniana instalacja pojawiła się we wtorek na katowickim rynku. To symbol promowania ekologicznego stylu życia i dbania o naszą planetę.
.get_the_title().

Tuż przed Teatrem Śląskim w Katowicach „wyrosło” Drzewo Klimatyczne. To niezwykła instalacja śląskiej artystki Matyldy Sałajewskiej, która ma zwrócić uwagę na ochronę środowiska i troskę o naszą planetę. „Wychowuj dzieci w duchu poszanowania środowiska. Dobre nawyki dbania o otoczenie przyswaja się od najmłodszych lat życia. Dzięki zaszczepionym postawom proekologicznym i odpowiedniej edukacji, dziecko wyrośnie na świadomego i odpowiedzialnego obywatela” – wygrawerowano na drewnianym liściu.

Drzewo Klimatyczne „wyrosło” na katowickim rynku 28 maja i zostanie tam przez najbliższe dwa tygodnie, czyli do 11 czerwca.

Artystka chciała zwrócić swoją instalacją uwagę na problemy ekologiczne dzisiejszego świata. Podkreśla w ten sposób rolę drzew w ekosystemie – fakt, że ograniczają zanieczyszczenia powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, chronią przed hałasem czy wytwarzają korzystny mikroklimat. Artystka zachęca do sadzenia drzew, a nie ich bezpodstawnego wycinania.

Drewniana instalacja stojąca w centrum miasta ma przede wszystkim edukować i uświadamiać. Ma aktywizować lokalną społeczność do walki o stan naszego środowiska naturalnego. Na drzewie zawieszono 150 drewnianych liści, na których wygrawerowano hasła propagujące dobre nawyki proekologiczne. Znajdziemy tam cytat papieża Franciszka, ale również hasła nawołujące do zmian na lepsze, np. aby pamiętać o torbie papierowej lub materiałowej, wybierając się na zakupy. Treści zapisane na listkach dotyczą również hodowli zwierząt, smogu czy betonowania koryt rzecznych.

„Rzeki nazywane są układem krwionośnym przyrody” lub „Każdy kolejny rok na ziemi jest coraz cieplejszy” – to tylko niektóre z haseł.

Sama instalacja ma trzy metry wysokości i wykonana jest z wodoodpornej sklejki. Co istotne – jest wielokrotnego użytku, a jej lokalizację można dowolnie zmieniać. W korzeniach drzewa można usiąść i odpocząć na moment od miejskiego hałasu, a w jego cieniu organizowane będą akcje towarzyszące. Pierwsze wydarzenie, które odbyło się w dzień inauguracji instalacji to DRZEWO-STANY, czyli warsztaty dźwiękowe. Aktorzy Teatru Śląskiego przeczytali również fragmenty książek o drzewach.

Drzewko Klimatyczne stanie się przez te dwa tygodnie miejscem spotkań i dyskusji o ogromnej roli drzew, w szczególności w miastach.

W końcu zdrowe drzewo o wysokości 10 metrów jest w stanie wyprodukować w ciągu roku ok. 118 kg tlenu – czyli prawie tyle, ile zużywa w tym czasie dorosły człowiek.

Matylda Sałajewska realizuje projekty interaktywne, najczęściej związane z tematyką społeczną. Działa również w przestrzeni filmu, instalacji czy dizajnu. To dwukrotna (2010, 2018) zdobywczyni nagrody Śląska Rzecz w kategorii najlepsza identyfikacja wizualna. Nominowana przez Polskie Radio Program Trzeci „Trójka” do tytułu Kulturysty Roku 2011.

Tekst: Agnieszka Pastor

Zmiany Klimatu