Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Elon Musk ogłosił, że Tesla nie będzie akceptować płatności kryptowalutą z powodów ekologicznych

Ekscentryczny miliarder, ‘technoking’ i samozwańczy ‘Imperator Marsa’ zakończył romans z Bitcoinem. Elon Musk ogłosił światu, że Tesla przestaje akceptować płatności pierwszą kryptowalutą za swoje samochody elektryczne.
.get_the_title().

Właściciel Tesli jeszcze do niedawna wydawał się zwolennikiem płatności bitcoinem. W lutym tego roku informował o zakupie kryptowaluty o wartości 1,5 mld dolarów. Chwilę później producent samochodów elektrycznych ogłosił, że będzie akceptował płatności BTC. Amerykańscy klienci mieli nawet okazję przetestować to rozwiązanie.

To spotkało się z ostrą reakcją ze strony obrońców środowiska.

W końcu jak można sprzedawać samochody elektryczne za kryptowalutę, która generuje ogromny ślad węglowy. Taki ruch ze strony Muska był też nie do końca zgodny z filozofią Tesli, której samochody miały ograniczać emisję CO2.

Najwyraźniej aktywistom z greenpeace’u i innych organizacji proekologicznych udało się namówić Muska do zerwania relacji z energochłonną kryptowalutą. Człowiek, którego słowo potrafi wstrząsnąć giełdą, ogłosił, że Tesla przestała akceptować płatności za zakup samochodów w bitcoinie.

W poście opublikowanym na Twitterze wyjaśnił, że zmiana zdania wynika z faktu, że kryptowaluta ma negatywny wpływ na środowisko – temat, który w ostatnich miesiącach spotkał się z rosnącą krytyką.

– Tesla zawiesiła zakupy pojazdów przy użyciu bitcoin – napisał na Twitterze. – Jesteśmy zaniepokojeni gwałtownym wzrostem wykorzystania paliw kopalnych do wydobycia i dokonywania transakcji bitcoin, zwłaszcza węgla, który ma najgorszą emisję spośród wszystkich paliw.

Zaledwie godzinę po tych słowach, bitcoin spadł z 54 800 dol. do około 46 000 dol, po czym powoli zaczął odrabiać straty. Pojawia się jednak światełko w tunelu – Tesla nie będzie sprzedawać żadnego Bitcoina i zamierzamy używać go do transakcji, jak tylko górnictwo przejdzie na bardziej zrównoważoną energię – dodał Musk.

Co ciekawe, dzień przed rezygnacją z bitcoina, Musk przeprowadził na Twitterze ankietę, w której zapytał, czy Tesla powinna akceptować płatności dogecoinem.

Można jednak podejrzewać, że prędko do tego nie dojdzie, bo kryptowaluta z piesełem wykorzystuje do działania ten sam konsensus proof-of-work, co bitcoin. Właściciel Tesli dodał natomiast, że przyglądają się również tzw. zielonym kryptowalutom, które wykorzystują mniej niż 1 proc. energii potrzebnej do działania bitcoina.

Tekst: Konrad Siwik
Foto: beeple

Zmiany Klimatu