Francja zbuduje 14 nowych reaktorów jądrowych

Energia jądrowa odpowiada za 70 proc. francuskiej energii elektrycznej. To więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie.
.get_the_title().

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja zbuduje do 14 nowych reaktorów i nazwał ten ruch ‘renesansem’ francuskiego przemysłu jądrowego.

Nowe reaktory mają powstać w ramach krajowej strategii ograniczania emisji gazów cieplarnianych powodujących globalne ocieplenie.

Francuski prezydent powiedział, że nowe elektrownie będą należeć do państwowego dostawcy energii EDF (Électricité de France), a projekt kosztować będzie dziesiątki miliardów euro.

Podczas wizyty w mieście Belfort Macron przedstawił plan budowy obiektów EPR (European Pressurized Reactor) trzeciej generacji. – To, czego potrzebuje nasz kraj – i istnieją do tego warunki – to odrodzenie francuskiego przemysłu jądrowego – powiedział Macron.

Emmanuel Macron. Zdjęcie: EPA

Marcon obiecał przyspieszenie rozwoju energetyki słonecznej i morskiej energetyki wiatrowej we Francji oraz ogłosił, że chce przedłużyć żywotność starszych elektrowni jądrowych z obecnych 40 do 50 lub więcej lat pod warunkiem, że będzie to bezpieczne.

Ten ruch jest związany z obawami o skoki cen energii, a także o zależność Francji od światowych producentów gazu i ropy.

Decyzja Macrona o przedłużeniu żywotności istniejących elektrowni oznacza zwrot o 180 stopni w stosunku do wcześniejszej obietnicy zamknięcia kilkunastu z 56 reaktorów do 2035 roku.

Francja mocno lobbowała też za uznaniem energii jądrowej za zrównoważoną energię zgodnie z nowymi przepisami Komisji Europejskiej dotyczącymi zielonego finansowania. Jeśli nowe zasady taksonomii UE zostaną zatwierdzone, koszty finansowania projektów energetyki jądrowej powinny spaść.

Zdjęcie główne: Nicolas Hippert/Unsplash
Tekst: MK

Zmiany Klimatu