Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Francja zbuduje 14 nowych reaktorów jądrowych

Energia jądrowa odpowiada za 70 proc. francuskiej energii elektrycznej. To więcej niż gdziekolwiek indziej na świecie.
.get_the_title().

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja zbuduje do 14 nowych reaktorów i nazwał ten ruch ‘renesansem’ francuskiego przemysłu jądrowego.

Nowe reaktory mają powstać w ramach krajowej strategii ograniczania emisji gazów cieplarnianych powodujących globalne ocieplenie.

Francuski prezydent powiedział, że nowe elektrownie będą należeć do państwowego dostawcy energii EDF (Électricité de France), a projekt kosztować będzie dziesiątki miliardów euro.

Podczas wizyty w mieście Belfort Macron przedstawił plan budowy obiektów EPR (European Pressurized Reactor) trzeciej generacji. – To, czego potrzebuje nasz kraj – i istnieją do tego warunki – to odrodzenie francuskiego przemysłu jądrowego – powiedział Macron.

Emmanuel Macron. Zdjęcie: EPA

Marcon obiecał przyspieszenie rozwoju energetyki słonecznej i morskiej energetyki wiatrowej we Francji oraz ogłosił, że chce przedłużyć żywotność starszych elektrowni jądrowych z obecnych 40 do 50 lub więcej lat pod warunkiem, że będzie to bezpieczne.

Ten ruch jest związany z obawami o skoki cen energii, a także o zależność Francji od światowych producentów gazu i ropy.

Decyzja Macrona o przedłużeniu żywotności istniejących elektrowni oznacza zwrot o 180 stopni w stosunku do wcześniejszej obietnicy zamknięcia kilkunastu z 56 reaktorów do 2035 roku.

Francja mocno lobbowała też za uznaniem energii jądrowej za zrównoważoną energię zgodnie z nowymi przepisami Komisji Europejskiej dotyczącymi zielonego finansowania. Jeśli nowe zasady taksonomii UE zostaną zatwierdzone, koszty finansowania projektów energetyki jądrowej powinny spaść.

Zdjęcie główne: Nicolas Hippert/Unsplash
Tekst: MK

Zmiany Klimatu