Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Gdańsk zatrudnił owce do koszenia terenów zielonych nad Opływem Motławy

Urocze stadko kosiarek możecie podglądać na YouTubie.
.get_the_title().

Stado 15 owiec wrzosówek zostało zatrudnione do koszenia terenu parku nad Opływem Motławy. Ich pracę nadzorować będzie baca Tymoteusz Hagno. – Wypas owiec to ekologiczny sposób na utrzymanie terenów zielonych. Owce w roli naturalnych kosiarek stają się coraz popularniejsze w Polsce oraz za granicą. 'Pracowały’ między innymi na lotnisku w belgijskim Zaventem czy w największym parku w Madrycie. Teraz zagościły także w Gdańsku – opowiada Michał Szymański, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. przestrzeni publicznej.

Z badań wynika, że zatrudnianie owiec do koszenia to świetny pomysł. Zwierzęta te nie tylko spowalniają proces odrastania wysokich roślin – dzięki nim znikają także chwasty, a na ich miejsce pojawiają się bardziej wartościowe gatunki, teren nie jest przeżyźniony i nie rozwija się roślinność kserotermiczna. Na terenie, na którym wypasane są owce, pojawia się także naturalny nawóz.

Szymański zapewnia, że zadbano o bezpieczeństwo zwierząt.

Pasą się na terenie zagrodzonym. W miarę postępów prac uroczych 'kosiarek’ ogrodzenie będzie przenoszone. Przed niekorzystną pogodą zwierzęta mogą się schronić pod przygotowaną dla nich wiatą. Zamontowaliśmy także paśnik, poidło oraz lizawki solne. Przez cały okres wypasu wrzosówki są objęte opieką weterynaryjną. Zwierząt oraz owczej infrastruktury stale dogląda oddelegowany pracownik, a na terenie pastwiska zamontowany został monitoring – tłumaczy. 'Opływ na wypasie’ to projekt pilotażowy. Jeśli się powiedzie, podobne inicjatywy mogą na stałe zagościć w Gdańsku.

Na koniec najważniejsze: poczynania owiec możecie śledzić na żywo tutaj.

Zdjęcia: Dominik Paszlinski/gdansk.pl
Tekst: NS

Zmiany Klimatu