Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

IKEA stworzyła zasłony, które oczyszczają powietrze

Powstały z myślą o rosnącej liczbie osób mieszkających w zanieczyszczonych metropoliach.
.get_the_title().

Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że zanieczyszczenia powietrza każdego roku przyczyniają się do śmierci aż 3,8 mln osób. Według polskiej normy w ciągu roku może być 35 dni z zanieczyszczeniami powyżej 50 µg/m3 na PM10. Tymczasem w 2018 w Warszawie limit dopuszczalnych „dni smogowych” został wykorzystany do końca lutego. Dlatego też trudno się dziwić, że domowe oczyszczacze powietrza cieszą się coraz większą popularnością. Zauważyła to także IKEA, która znana jest z wdrażania rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Już niedługo w jej ofercie pojawią się specjalnie zaprojektowane zasłony GUNRID, które oczyszczają powietrze. Jak to możliwe? Do tkaniny, z której wykonane są zasłony został dodany fotokatalizator – specjalna powłoka mineralna, która rozbija szkodliwe substancje, a także usuwa nieprzyjemne zapachy i formaldehyd.

Fotokatalizator aktywuje zarówno naturalne, jak i sztuczne światło, a więc zasłony będą działać także w nocy czy w pochmurne dni.

Mamy nadzieję, że GUNRID nie tylko umożliwi ludziom oddychanie lepszym powietrzem w domu, ale też zwiększy świadomość ludzi na temat zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, inspirując zmiany zachowań, które przyczyniają się do czystego powietrza. GUNRID jest pierwszym produktem, który wykorzystuje tę technologię, ale jej rozwój da nam możliwości przyszłego zastosowania na innych tkaninach – mówi Lena Pripp-Kovac, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju IKEA.

Na razie powstał tylko prototyp zasłon. Aby trafiły one do sprzedaży, niezbędny jest szereg testów.

Póki co specjaliści sprawdzili w laboratorium, że powłoka mineralna rzeczywiście działa i jest bezpieczna. Wkrótce odbędą się też testy komorowe i testy w domu, podczas których okaże się, ile szkodliwych substancji usuwają zasłony. Wszystko jednak jest na dobrej drodze, bo IKEA zapowiada, że zasłony trafią do sprzedaży już w 2020 roku.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu