Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Jesienią odbędzie się Warszawski Panel Klimatyczny. Mieszkańcy zadecydują o ekologicznej polityce miasta

Warszawiacy sami zadecydują o przyszłości swojego miasta w kontekście galopujących zmian klimatycznych i zarekomendują korzystne rozwiązania.
.get_the_title().

W ubiegłym tygodniu prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkał się z przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Podczas spotkania dyskutowano o tym, w jaki sposób Warszawa może efektywniej walczyć z nadciągającą katastrofą klimatyczną.

W efekcie rozmów zapadła decyzja, że jesienią w stolicy odbędzie się Warszawski Panel Klimatyczny – pierwszy obywatelski panel klimatyczny w Polsce.

Jego organizację poparło także Miasto Jest Nasze, Akcja Demokracja i Extinction Rebellion Polska. „Ów panel w sposób jawny, kompleksowy i ambitny mógłby podjąć decyzję, jak Stolica powinna się włączyć w walkę o naszą przyszłość – o przyszłość całej Polski, o przyszłość wszystkich ludzi na planecie. Prezydent Rafał Trzaskowski entuzjastycznie podszedł do naszego pomysłu. Spodziewamy się dalszej współpracy przy przeprowadzeniu Panelu Obywatelskiego w Warszawie, żebyśmy mogli oficjalnie powiedzieć: Tak, Warszawa przeprowadzi pierwszy w Polsce Klimatyczny Panel Obywatelski” – napisał na Facebooku Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Podczas Warszawskiego Panelu Klimatycznego to sami mieszkańcy miasta zadecydują o polityce klimatycznej stolicy. Aktywiści chcieliby, aby w działania na rzecz klimatu zaangażowała się losowo wyłoniona, reprezentatywna grupa stu mieszkańców miasta. Grupa ta uczestniczyłaby następnie w spotkaniach z ekspertami od klimatu, przedstawicielami urzędów, organizacji pozarządowych i instytucji, podczas których poznaliby przyczyny zmian klimatycznych i ich konsekwencje, a także strategie radzenia sobie z kryzysem klimatycznym.

Dalsza część panelu miałaby polegać na dyskusjach – stu mieszkańców stolicy pracowałoby nad najlepszymi rozwiązaniami klimatycznymi dla Warszawy, które następnie zostałyby zarekomendowane Ratuszowi.

Data panelu nie jest jeszcze znana. Wiadomo jednak, że ma się odbyć jesienią.

Co sądzicie o tym pomyśle? Czy chcielibyście wziąć udział w podobnej inicjatywie w swoim mieście i zadecydować o jego przyszłości?

Zdjęcie główne: RESinet
Tekst: NS

Zmiany Klimatu