Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kampania Million Dollar Vegan przekaże milion dolarów na cele charytatywne, jeśli papież Franciszek na czas Wielkiego Postu zostanie weganinem

"Walcz ze zmianami klimatu, zmieniając swoją dietę" – głosi jedno z haseł akcji.
.get_the_title().

Million Dollar Vegan to kampania społeczna, która rozpoczęła swoją działalność zaledwie na początku lutego, a już trafia na czołówki gazet i do wiadomości telewizyjnych na całym świecie. Nie ma co się dziwić, bo wystartowali z rozmachem – w swoje działania próbują wciągnąć osobę, do której mało kto odważyłby się skierować taki apel. W grę wchodzą również ogromne pieniądze.

„Oferujemy przekazanie miliona dolarów na cele charytatywne, jeśli papież Franciszek na czas Wielkiego Postu przejdzie na dietę wegańską” – głosi hasło na głównym banerze tej kampanii.

Na plakacie znajduje się również Genesis Butler, 12-latka, która mimo tak młodego wieku dała już się poznać jako prawdziwa aktywistka na rzecz praw zwierząt i zagorzała weganka, która przeszła na dietę roślinną w wieku 6 lat. Za swoją działalność zdobyła już imponującą ilość nagród, w tym m.in. Vegan Kid of the Year od Vegans Are Cool i Youth Activist of the Year przyznawaną przez PETA. W kampanii wspiera ją cała rzesza osób, znanych również tym, którzy jeszcze nie mieli okazji czy ochoty zainteresować się weganizmem.

Wśród wymienionych na stronie MillionDollarVegan.com zwolenników kampanii i diety roślinnej znaleźli się, m.in. Woody Harrelson, Moby, Mena Suvari, Oli Sykes czy Morgan Mitchell.

Głównodowodzącym, czyli CEO Million Dollar Vegan, jest Matthew Glover, który kilka lat temu stworzył kampanię online o nazwie Veganuary, w ramach której co roku tysiące ludzi na całym świecie rezygnuje z jedzenia mięsa przez cały pierwszy miesiąc roku (szerzej pisaliśmy o tym tutaj). Najnowszy projekt Glovera jest również zakrojony na skalę międzynarodową. Millian Dollar Vegan ma swoje jednostki operacyjne w aż 15 krajach, w tym w Argentynie, Indiach, Niemczech, Francji, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.

Kampania ma na celu przekonanie papieża, ale też jak największej ilości osób na całym świecie, do przejścia na weganizm na czas Wielkiego Postu. A wszystko to dla dobra zwierząt, planety i nas samych. „Zmiany klimatyczne, wymieranie niektórych gatunków zwierząt, uodpornianie się na antybiotyki, wylesiania, cierpienie zwierząt i kolejne choroby ludzi – wszystko to połączone jest z naszymi wyborami żywieniowymi i stanowi palące kwestie współczesnego świata, które wymagają podjęcia natychmiastowych działań” – czytamy na stronie kampanii.

Million Dollar Vegan stawia w pierwszej kolejności wyzwanie przed papieżem, który niejednokrotnie w swoich wystąpieniach publicznych poruszał kwestie związane ze zmianami klimatycznymi. Głowa kościoła nie potwierdziła póki co udziału w akcji. Stawka jest jednak wysoka, gdyż kampania zobowiązuje się do przekazania aż miliona dolarów na cel bądź cele charytatywne wskazane przez papieża Franciszka.

Została także do niego wystosowana petycja, którą może podpisać każdy z nas (tutaj).

Na stronie MillionDollarVegan.com wszyscy chętni do podjęcia tego wyzwania osobiście znajdą „zestawy startowe”, czyli instrukcje wprowadzające w temat weganizmu. Są one nie tylko przygotowane w różnych językach, ale również uwzględniają specyfikę danego kraju, by jak najbardziej ułatwić zamianę diety mięsnej na roślinną.

A na pewno warto zdobyć się na taki krok.

Jak oszacował dr Joseph Poore z Uniwersytetu Oksfordzkiego, dzięki każdej osobie, która na te 40 dni zrezygnuje z jedzenia mięsa, uda się zaoszczędzić ekwiwalent ilości CO2 emitowanej do atmosfery przez samolot lecący z Londynu do Berlina.

Gdyby zaś każdy katolik na świecie przyłączył się do akcji – a na pewno udział papieża w akcji bardzo by w tym pomógł – to tak, jakby państwo wielkości Filipin nie emitowało dwutlenku węgla przez cały rok.

Biorąc pod uwagę fakt, że mowa tu o raptem miesiącu z hakiem takiej jedzeniowej zmiany, efekty są naprawdę spektakularne. W kupie siła, więc może kogoś ten challenge pozytywnie zmobilizuje do działania. A jeśli nawet nie – to może chociaż skłoni do przemyśleń. Byle szybko, bo zegar klimatyczny tyka.

Źródło zdjeć: Pexels/Pixabay / Million Dollar Vegan
Tekst: Kinga Dembińska

Zmiany Klimatu