Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Katowice najbardziej ekologicznym miastem w Polsce według rankingu Forbesa

Katowice drugi raz z rzędu zajęły pierwsze miejsce w rankingu na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. Te statystyki mogą szokować, ale są prawdziwe. Z czego to wynika?
.get_the_title().

Magazyn Forbes opublikował 11 czerwca ranking najbardziej ekologicznych miast w Polsce. Na pierwszym miejscu znalazły się Katowice, na drugim Kraków, a na trzecim Wrocław. Kolejne są Warszawa, Gdynia, Gdańsk, Szczecin, Lublin, Poznań, Łódź i na końcu Białystok. Raport wzbudził skrajne emocje. Jedni z niedowierzaniem krytykowali miasta, które znalazły się w czołówce, inni z kolei doceniali zmiany, jakie dzieją się w ich miastach. Ulokowanie Katowic na pierwszym miejscu rankingu może szokować, ale okazuje się, że ich obecność jest tam zasłużona i wynika z kryteriów przeanalizowanych przez autorów raportu.

Wzięto bowiem pod uwagę miasta, które na ekologię wydają najwięcej – a w tej kwestii stolica aglomeracji śląskiej nie próżnuje.

Aby utworzyć raport, twórcy zadali sobie kilka istotnych pytań i dokładnie analizowali działania, jakie miasta poczyniły w wyznaczonych kierunkach. Sprawdzano m.in. wydatki miast na walkę ze smogiem, w tym inwestycje w stacje badania powietrza. Warto przypomnieć, że Katowice wzięły udział w międzynarodowym programie AWAIR, w ramach którego powstaje tu największy system pomiaru powietrza w Polsce. Będzie składał się ze 127 czujników zamontowanych w mieście i 154 ekranów, z których odczytamy obecne stężenie PM10 i PM2,5.

Wzięto pod uwagę również budowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych, wsparcie niskoemisyjnego transportu publicznego (np. bezpłatne parkingu w centrum miasta dla samochodów elektrycznych), powstanie ścieżek rowerowych lub inwestycje w system wypożyczania rowerów. Oceniono również pieniądze przeznaczone na segregowanie odpadów i ich utylizację.

Za walkę z niską emisją Katowice dostały najwięcej punktów.

„Największy nacisk postawiliśmy na wymianę starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem smogu. Wiem, że przed nami wciąż dużo pracy – dlatego liczę na wasze wsparcie w tej walce!” – komentuje raport prezydent Katowic, Marcin Krupa. Doceniony został pionierski projekt Miejskiego Centrum Energii. Jest to punkt informacyjny przy ul. Młyńskiej 2 w Katowicach, gdzie można dowiedzieć się więcej o oszczędzaniu energii czy wymianie ogrzewania.„Katowice drugi raz z rzędu wygrywają prestiżowy ranking Forbes na najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. (…) To potwierdza, że musimy dalej realizować naszą strategię w walce o czyste powietrze, która jest jednym z najważniejszych wyzwań dla Katowic i całej metropolii– – pisze prezydent. Z raportu wynika, że najkorzystniej wypadają miasta, w których problem zanieczyszczenia powietrza jest najbardziej zauważalny. To właśnie te miasta przeznaczają najwięcej środków i wykonują najwięcej działań, aby poprawić kondycję ekologiczną w mieście.

Tekst: AP
Zdjęcie główne: Pixabay

Zmiany Klimatu