Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Koniec z dzikimi zwierzętami w cyrkach w New Jersey

To pierwszy amerykański stan, który wprowadził takie przepisy.
.get_the_title().

Obrońcy praw zwierząt nie od dziś biją na alarm w sprawie tresowanych zwierząt w cyrkach. Wiadomo, że zwierzęta nie występują tam z własnej woli, a proces tresury zwykle nie jest niczym innym niż znęcaniem się. W nie da się raczej zmusić lwa do skakania przez płonącą obręcz, geparda do potulnego siadania na stołku czy słonia do „tańca” bez brutalnych, wielogodzinnych treningów. Wszystko to odbija się zarówno na ich zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Stan New Jersey postanowił zrobić z tym porządek i całkowicie zakazał cyrkom pokazów z udziałem dzikich zwierząt. To pierwszy stan w całym USA, który podjął taką decyzję.

Nowe prawo nosi nazwę „Prawa Nosy’ego”, co nawiązuje do 36-letniego afrykańskiego słonia, który nabawił się artretyzmu, podróżując z cyrkiem po całym kraju.

Nosy obecnie doczekał się zasłużonej emerytury i nie występuje już w cyrku, jednak los innych zwierząt zmuszanych do tresury wciąż stoi pod znakiem zapytania.

Zwierzęta te przynależą do swoich naturalnych siedlisk lub do rezerwatów, a nie do spektakli, podczas których ich bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych jest zagrożone – powiedział gubernator stanu New Jersey Phil Murphy, podpisując ustawę. Zaznaczył, że wprowadzenie nowego prawa nie byłoby możliwe, gdyby nie ciężka praca senatora Raya Lesniaka. Ustawa przeszła już wcześniej, ale poprzedni gubernator New Jersey, Chris Christie z Partii Republikańskiej, nie chciał jej podpisać. Illinois i Nowy Jork już jakiś czas temu zakazały występów słoni, jednak New Jersey jako pierwszy stan rozszerzyło zakaz także na inne gatunki dzikich zwierząt.

Podobne prawa istnieją już w Boliwii, Peru, Grecji (tam zakaz obejmuje wszystkie, nie tylko egzotyczne gatunki zwierząt), na Cyprze, w Paragwaju, Kolumbii, Holandii, Słowenii, Portugalii, Szkocji i we Włoszech. Także w niektórych miastach Polski takie występy są zakazane.

Niestety zainteresowanie cyrkowymi popisami zwierząt wciąż jest bardzo duże. W zeszłym roku obrońcy praw zwierząt sprawili, że amerykański cyrk Ringling Bros. i Barnum & Bailey Circus musiał zrezygnować z pokazów „Greatest Show On Earth”, które prezentowane były od niemal 150 lat. Okazało się, że bez tresowanych słoni biznes nie idzie tak dobrze jak kiedyś, a sprzedaż biletów gwałtownie zmalała.

Zmiany Klimatu