Kraków umieści informację o śladzie węglowym na biletach komunikacji miejskiej

To pierwsze polskie miasto, które wprowadza takie rozwiązanie.
.get_the_title().

W poniedziałek władze Krakowa poinformowały, że na biletach komunikacji miejskiej niedługo znajdzie się informacja na temat śladu węglowego przejazdu. Dotyczyć to będzie zarówno klasycznych papierowych biletów, jak i aplikacji mobilnej.

’Wybierając komunikację miejską zamiast samochodu, ograniczasz 7-krotnie emisję CO2 każdego dnia. Twoja średnia dzienna podróż to tylko 0,07 kg CO2′ – przeczytają pasażerowie.

Umieszczenie tej informacji to symboliczna decyzja, która jest częścią kampanii edukacyjnej w ramach trwającego właśnie Europejskiego Tygodnia Mobilności.

7-krotne ograniczenie emisji CO2, o którym można przeczytać na bilecie, zostało naprawdę dokładnie wyliczone.

Co ważne, ten ślad węglowy nie został policzony na podstawie ogólnopolskich czy europejskich danych, tylko w oparciu o to, z czym faktycznie mamy do czynienia w mieście, na podstawie lokalnych danych dotyczących krakowskiego transportu zbiorowego w zestawieniu z ruchem samochodem, który odbywa się na naszych ulicach – mówi pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. edukacji klimatycznej Ewa Całus. Policzył to Wydział Gospodarki i Klimatu UMK, wykorzystując o dane z jednostek miejskich obejmujące zużytą energię i ilości zużywanych paliw, a także Krakowski Model Ruchu, który obejmuje natężenie w ruchu na terenie Krakowa.

Tekst: NS
Zdjęcie główne: Mach240390/Wikimedia Commons

Zmiany Klimatu