Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kubek wielokrotnego użytku z kawą na wynos. Takie rozwiązanie wprowadził Wiedeń

Zwracając kubek, otrzymamy bon w wysokości 1 euro.
.get_the_title().

Zamówienie w kawiarni kawy na wynos to dobry sposób na rozpoczęcie zabieganego dnia. Niestety nie zawsze mamy ze sobą wielorazowy kubek, w którym barista może umieścić nasz napój. Tymczasem średnia długość życia jednorazowego kubeczka to zaledwie kwadrans. Wiedeń zauważył ten problem.

Według szacunków w stolicy Austrii każdego roku wyrzuca się aż 84 mln jednorazowych kubków.

Gdyby zastąpiło się je wielorazowymi kubkami, rocznie udałoby się uratować ponad 1,3 tys. świerków i zaoszczędzić roczne zapotrzebowanie energetyczne około 2,5 tys. gospodarstw domowych. Wstępem do tych działań jest system „myCoffeeCup”, który uruchomiony został w Wiedniu w połowie stycznia. Dzięki niemu uda się zaoszczędzić aż milion jednorazowych kubków rocznie. – W ten sposób zmniejszamy obciążenie środowiska i chronimy zasoby – i to bez ograniczeń dla konsumentów – tłumaczy członek zarządu miasta ds. środowiska Ulli Sima.

Pomysł stojący za „myCoffeeCup” jest wręcz banalnie prosty – zamiast jednorazowych kubków na wynos w kawiarniach partnerskich mieszczących się w pierwszej dzielnicy miasta wprowadzono kubki wielokrotnego użytku. Każdy z nich może zostać wykorzystany około 500 razy. Po wypiciu kawy, pojemnik należy zwrócić. Można to zrobić w konkretnych kawiarniach albo w specjalnych automatach stojących na terenie miasta. Za zwrot kubka zostaniemy nagrodzeni bonem w wysokości 1 euro – w formie bonu lub w formie cyfrowej, w powstałej w tym celu aplikacji

.Bony można następnie wymieniać na kawę lub przekąski w kawiarniach partnerskich. Podoba wam się takie rozwiązanie?

Chcielibyście zobaczyć podobne w Polsce?

Tekst: NS

Zmiany Klimatu