Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Las Na Zawsze – ta fundacja chce, by lasy w Polsce zajmowały 3 mln hektarów, które już nigdy nie będą mogły zostać wykorzystane inaczej

„Chcemy sadzić lasy. Tu i teraz. W Polsce. By równowaga była trwała, sadzimy lasy, które będą rosnąć zawsze. Mają zagwarantowaną bezpieczną i bujną przyszłość” – Fundacja Las Na Zawsze ma jasny i ważny cel.
.get_the_title().

W mediach często można natknąć się na informację, że Polska jest liderem zalesiania. Niestety, jest to mit. Nie tylko niczym się pod tym względem nie wyróżniamy na tle innych państw europejskich, ale sytuację polskich lasów można uznać za – delikatnie mówiąc – mało optymistyczną. Według naukowców z PAN w ciągu najbliższych kilku dekad możemy stracić aż 75 proc. drzew i znajdującą wśród nich schronienie faunę. Tymczasem korzyści, jakie z nich płyną są przecież nie do przecenienia. Wystarczy wspomnieć o tym, że dzieci dorastające w otoczeniu zieleni są mniej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym w przyszłości.

Fundacja Las Na Zawsze nie czeka biernie, aż zjawi się Kapitan Planeta, tylko zakasuje rękawy do pracy. I to dosłownie!

Fot. Fanpage Las Na Zawsze

A tej pracy jest naprawdę dużo. Tu nie wystarczą dobre chęci, kostury i szpadle. Choć oczywiście te też są niezbędne.

W statucie fundacji czytamy, że jej celem jest „przeciwdziałanie zmianom klimatu na Ziemi oraz ich skutkom oraz działalność na rzecz szeroko rozumianej ekologii, ochrony środowiska oraz realizacji zasady zrównoważonego rozwoju”.

Znajdą się pewnie tacy, którzy pokręcą z niedowierzaniem głowami i do zestawu narzędzi polecą dokupić motykę, z którą „jakaś fundacja, która pojawiła się nagle, znikąd, porywa się na słońce”. Przecież taki sam cel deklarują rządy państw i wielkie marki, a jakoś nie przekłada się to na rezultaty na tyle, żebyśmy mogli spać spokojnie, bez obaw o naszą przyszłość. Historia jednak już nieraz pokazała, że to właśnie organizacje non-profit, dla których proekologiczna działalność jest głównym i jedynym celem, potrafią zdziałać cuda.

Fot. Fanpage Las Na Zawsze

A Fundacja Las Na Zawsze właśnie to robi: działa. Mimo że dopiero od niedawna, to skutecznie.

Wyznaczony cel zamierza osiągnąć przede wszystkim przez sadzenie lasów i utrzymanie ich w stanie naturalnym.

Jeśli chodzi o sadzenie, to nie wystarczy wybrać się z narzędziami i sadzonkami tam, gdzie uznamy, że przydałoby się klika drzewek. Teren musi zostać najpierw sprawdzony: gleba, woda, wpływ wiatru. Po konsultacjach z biologami i leśnikami decyduje się o wyborze gatunków, by zapewnić jak największą bioróżnorodność. Drzewa sadzone są nieregularnie, w rzadszych odstępach od siebie niż robi się to wtedy, gdy chodzi o późniejsze pozyskanie stamtąd dużych ilości drewna. A tu zamysł jest zupełnie inny – ten las ma rosnąć już zawsze.

Fot. Fanpage Las na Zawsze

Jeszcze trudniejszą sprawą wydaje się jednak to, jak go uchronić w przyszłości przed wycinką. „Robimy co można, aby lasy miały zagwarantowaną bezpieczną przyszłość. Wprowadzamy zmiany w księgach wieczystych, ziemia jest przekształcana w obszar leśny, a las jest oznaczany na mapach. Najwięcej pewności daje sadzenie na ziemi, której właścicielem jest nasza Fundacja. Nasz statut zmusza nas do zachowania Lasu Na Zawsze.” – czytamy na stronie LasNaZawsze.org.pl. – „Ziemi, na której rośnie las, nie można przeznaczyć na nic innego. Wszelkie próby zmiany przeznaczenia obsadzonej ziemi oznaczają przekazanie jej organizacjom społecznym, które dbają o środowisko naturalne.”

Oczywiście ze zdobyciem ziemi pod las, która wpisywałaby się w te założenia, wcale nie jest łatwo.

Tereny niebędące nieużytkami stanowią przecież zwykle czyjąś własność – prywatną, gminy czy państwa. Nie hamuje to jednak działań fundacji, choć zapewne ogranicza pole manewru i dokłada pracy. Z jej strony internetowej dowiecie się, jak z pomocą Fundacji można zasadzić drzewo samemu, z przyjaciółmi, na swojej ziemi lub w swojej gminie. Warto zainteresować się tym tematem, zwłaszcza że chyba jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom.

Zdjęcie główne: Fanpage Las Na Zawsze
Tekst: KD

Zmiany Klimatu