Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

#MamNaToPapier, czyli warszawska akcja zachęcająca do zrezygnowania z foliówek na bazarach

Akcja ogranicza się póki co do Hali Mirowskiej.
.get_the_title().

Większość z was zapewne dobrze wie o tym, że warto jest eliminować jednorazowy plastik ze swojego życia. Nie trzeba pakować każdego jabłka czy banana w osobną reklamówkę, którą często wyrzuca się zaraz po przyjściu do domu. Jednak czasem ciężko jest wdrożyć dobre przyzwyczajenia – zwłaszcza na bazarach, gdzie nierzadko sami sprzedawcy umieszczają nasze zakupy w niezliczonych ilościach foliówek.

Akcja #MamNaToPapier, która rozpoczęła się właśnie na warszawskiej Hali Mirowskiej może pomóc w ograniczeniu zużycia jednorazowych reklamówek.

Za inicjatywą stoi stowarzyszenie Miasto Jest Nasze. Organizacja tłumaczy, że każdego roku na polskie wysypiska trafia aż 55 tys. ton foliówek, tymczasem niezwykle łatwo jest z nich zrezygnować.

W ramach akcji #MamNaToPapier część kupców na Hali Mirowskiej wprowadziła papierowe opakowania na oferowane produkty. W akcji wzięło już udział kilkanaście straganów, a liczba stale się powiększa.

A więc jeśli podczas zakupów na Hali Mirowskiej zobaczycie stragan oznaczony logo#MamNaToPapier, wystarczy, że poprosicie sprzedawcę o to, aby zapakował wasze zakupy w papierową torbę, a nie foliówkę.

Większość ekologicznych toreb jest darmowa, choć możliwe, że będziecie musieli zapłacić kilkanaście albo kilkadziesiąt groszy za większą torbę – Miasto Jest Nasze mówi, że sprzedawcy różnie podchodzą do tych kwestii. Niemniej z pewnością warto się zdecydować na ten niewielki wydatek. „Ta akcja jest nie tylko kierowana do sprzedawców, ale tak naprawdę jej powodzenie zależy od postawy konsumentów. Dlatego apelujemy aby zwracać uwagę na te etykietki, pytać sprzedawców o torby papierowe i z nich korzystać” – tłumaczy Miasto Jest Nasze. My mamy nadzieję, że na jednym warszawskim targowisku się nie skończy i prędko przyłączą się do niego kolejne – nie tylko w stolicy, ale w całej Polsce. Koniecznie pamiętajcie też o tym, że podczas zakupów możecie postępować bardziej ekologicznie niezależnie od akcji – spakujcie więc kupione rzeczy w bawełnianą torbę i zrezygnujcie z niepotrzebnych foliówek.

Zdjęcie główne: Mam na to papier FB
Tekst: NS

Zmiany Klimatu