Naukowcy mają plan na to, jak ocalić nosorożca białego północnego. Na świecie pozostały tylko dwie przedstawicielki tego gatunku

Plan zakłada sztuczne zapłodnienie samic nosorożca białego południowego.
.get_the_title().

Spośród wszystkich gatunków nosorożców, jedynie nosorożec biały jest uznawany za gatunek, który nie jest zagrożony wyginięciem – dotyczy to konkretnie nosorożca białego południowego.

Jeśli chodzi o nosorożca białego północnego, sprawy mają się mniej różowo. Na świecie żyją obecnie tylko dwie przedstawicielki tego gatunku – samice.

Do zagłady nosorożca północnego przyczynili się ludzie, którzy polowali na zwierzęta, by zdobyć ich rogi, wierząc, że mają one właściwości magiczne. Jeszcze w 2001 roku na świecie żyło 32 przedstawicieli tego gatunku. Próbowano rozmnożyć zwierzęta – jednak bez powodzenia. W marcu 2019 roku zmarł Sudan, ostatni samiec nosorożca północnego. 45-letnie zwierzę musiało zostać uśpione, by ukrócić mu cierpień, których doświadczało w wyniku wielu chorób i obrażeń. Przy życiu pozostały wówczas tylko dwie przedstawicielki tego gatunku – Najin i jej córka Fatu.

źródło: save the rhinos international

Jednak żadna z dwóch samic nie może zajść w ciążę – wiąże się to ze zbyt dużym ryzykiem. To nie sprawiło, że naukowcy zaniechali prób ocalenia gatunku.

Przed śmiercią samców – nie tylko Sudana, ale i innych – pobierali od nich spermę.

Planowali wykorzystać ją do sztucznego zapłodnienia samic nosorożca białego południowego – próby zakończyły się jednak niepowodzeniem. Naukowcy wpadli więc na nowy pomysł – stworzenie embrionu. I udało im się. Jaja pobrane od Fatu zapłodniono spermą nieżyjących samców, a następnie umieszczono trzy powstałe embriony w ciekłym azocie. Mają one zostać zaimplementowane samicy nosorożca białego południowego. Naukowcy liczą, że dzięki temu narodzi się co najmniej 5 nosorożców białych północnych. Mamy nadzieję, że się uda. Wówczas byłaby to kolejna dobra wiadomość ze świata nosorożców – ostatnio donosiliśmy o tym, że rośnie liczba przedstawicieli dotychczas zagrożonego gatunku, czyli nosorożców czarnych.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu