Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nie możesz przytulać się do ludzi? Przytul się do drzew – to rada islandzkich leśniczych

Przypominamy jednak, że w Polsce wciąż obowiązuje tymczasowy zakaz wstępu do lasów.
.get_the_title().

Islandia zdecydowanie wyróżnia się na tle innych państw, jeśli chodzi o sposób, w jaki radzi sobie z pandemią. Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych istotnym problem jest ograniczona dostępność testów na obecność koronawirusa, Islandia przetestowała już 10 proc. wszystkich obywateli. Warto jednak dodać, że tamtejsza populacja to zaledwie 364 tys. osób. Dzięki masowym testom wyszło na jaw, że połowa zakażonych nie miała żadnych objawów choroby, co ma ogromne znaczenie także w kontekście innych krajów – jak widać obowiązek prewencyjnego noszenia maseczek ochronnych jest jak najbardziej zasadny. Jednak dystans społeczny obowiązuje teraz także na Islandii. Jednak wygląda nieco inaczej, przynajmniej pod pewnymi względami.

Podczas gdy w Polsce do 19 kwietnia obowiązuje tymczasowy zakaz wstępu do lasów, obywatele Islandii są zachęcani do tego, by przytulali się do drzew.

To rada, którą ma dla nich Islandzki Departament Leśnictwa. – Kiedy przytulasz drzewo, czujesz to najpierw w palcach u stóp, potem w nogach i klatce piersiowej, a na końcu w głowie – opisuje leśniczy Þór Þorfinnsson. – To cudowne uczucie, które sprawia, że jesteś gotowy na nowy dzień i nowe wyzwania.

fot. KAL VISUALS / źródło: unsplash

Pracownicy Hallormsstaður National Forest we wschodniej Islandii dbają, by lasy były przygotowane na wizytę gości chcących wyrwać się z domu, zachowując jednocześnie zasady dystansowania społecznego. – W czasach, gdy bliski kontakt i obejmowanie jest odradzane z powodu ryzyka zakażenia COVID-19, drzewa mogą oferować poczucie komfortu – mówi Þorfinnsson.

Leśniczy podkreśla jednak, że należy zachowywać odpowiednie zasady bezpieczeństwa. Przede wszystkim warto zadbać o to, by nie przytulać się do tego samego drzewa, co wszyscy.

Nie podchodzić do pierwszego napotkanego drzewa, tylko wejść głębiej w las. I, przede wszystkim, nie spieszyć się. – Jeśli możesz, poświęć pięć minut dziennie na przytulanie drzewa. Możesz to robić też kilka razy dziennie – to nie zaszkodzi. Ale raz dziennie z pewnością da ci energię, nawet na kilka dni – mówi leśniczy. Przytulanie się do drzew brzmi naprawdę dobrze – zwłaszcza teraz, gdy nie powinniśmy opuszczać domów – a kąpiele leśne, o których szerzej pisaliśmy tutaj, mogą pomóc w walce ze stresem, którego obecnie nam nie brakuje. Ze względu na obowiązujący zakaz nie radzimy wam jednak wybierać się do lasu w tym tygodniu. Ale – jeśli nic się w tej sprawie nie zmieni – już po niedzieli będziecie mogli przytulić się do drzewa. Skorzystacie z tego?

Tekst: NS

Zmiany Klimatu