Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nie wydawaj pieniędzy na zaśmiecający środowisko papier do pakowania prezentów – zapakuj swoje podarunki w stylu zero waste

Tanio, kreatywnie i przyjaźnie dla naszej planety.
.get_the_title().

W okresie bożonarodzeniowym w Stanach Zjednoczonych produkuje się o 25 proc. więcej śmieci niż w jakimkolwiek innym czasie w ciągu roku. W Australii liczba ta wzrasta do 30 procent. Znaczną część tych odpadów stanowią opakowania po prezentach – ozdobny papier, torebki, wstążeczki, kokardki i bileciki z imionami. Nie tylko niepotrzebnie dokładają się one do i tak już ogromnej puli świątecznych śmieci, ale i nadwyrężają dostatecznie już obciążony w okresie bożonarodzeniowym budżet.

Choć pięknie zapakowane prezenty świetnie prezentują się pod roziskrzoną lampkami choinką, to ich świetność trwa zaledwie chwilę.

Po wigilijnej kolacji ozdobny papier i wstążki zostaną rozerwane, torebki odrzucone na bok, a kokardki oderwane, aby następnego dnia wylądować na śmietniku.

Źródło: The Independent

Pakowanie prezentów w ten sposób to jeden z najbardziej uderzających symboli marnotrawstwa okresu Bożego Narodzenia. Ale wcale nie musi tak być. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, aby znaleźć materiały potrzebne do przygotowania podarunków w zgodzie z zasadami zero waste.

Stare gazety i czasopisma

Źródło: goingzerowaste.com

W każdym domu i biurze znajdą się jakieś stare gazety i czasopisma, których strony idealnie zastąpią tradycyjny papier ozdobny. Prezenty w klasycznej odsłonie zapakować można w czarno-białe strony z dzienników, a te dla dzieci w kartki wyrwane ze starego komiksu.

Papierowe torby po zakupach

Źródło: Pinterest

Papierowe torby, które w sklepach i supermarketach coraz częściej zastępują te plastikowe, to kolejny materiał świetnie nadający się do upcyklingu. Nawet jeżeli na torbie znajduje się logo, możesz zakryć je kartą bożonarodzeniową, która zastąpi tradycyjny kartonik z imieniem.

Tkaniny

Źródło: Inspiring Pretty
Źródło: Gittemary

Resztki materiałów pozostałych po szyciu, stara koszula, szalik – w szafie każdego z nas znajdują się tkaniny, które posłużyć mogą jako alternatywa ozdobnego papieru. Świetnie nadają się tylko do opakowania prezentów, ale także do ich przyozdobienia. Pocięte na paski tkaniny mogą zastąpić wstążki.

Słoiki

Źródło: The Sustainable Living Report
Źródło: Eluxe Magazine
Źródło: OutwardOn.com

Zamiast pakować prezent, można włożyć go do samodzielnie ozdobionego słoika. Do jego dekoracji warto wykorzystać tkaniny, wysuszone pomarańcze albo gałązki jodły, które podkreślą świąteczny charakter tego niekonwencjonalnego opakowania.

Koc

Źródło: Squawkfox
Źródło: Minted

Nikt nie ma nic przeciwko otrzymaniu dwóch prezentów, zwłaszcza jeśli jednym z nich będzie miękki, przyjemny w dotyku koc. Wykorzystaj go do zawinięcia drugiego z podarunków.

Brązowy papier do pakowania

Źródło: Pinterest

Brązowe kartki do pakowania, tradycyjnie wykorzystywane na przykład w sklepach mięsnych do zawijania mięsa, świetnie nadają się też do zawinięcia prezentów. Posiadają ciekawą teksturę i sprawiają, że podarunki nabierają rustykalnego charakteru.

Alternatywy dla wstążek i kokardek

Źródło: goingzerowaste.com
Źródło: goingzerowaste.com
Źródło: Trash is for Tossers

Sznur konopny, kawałki tkanin, skórzany pasek czy stara biżuteria świetnie nadają się do przewiązania prezentów. Udekorować można je na przykład laskami cynamonu, małymi szyszkami, wysuszonymi plastrami pomarańczy lub cytryny, liśćmi albo jarzębiną.

Zmiany Klimatu