Niemcy: tryumf odnawialnych źródeł energii nad węglem

Niedawno agencja Reutera poinformowała, że odnawialne źródła energii wyprzedziły węgiel. Tak wynika z badań przygotowanych przez organizację Fraunhofera.
.get_the_title().

Badania te wskazują, że w 2018 roku produkcja energii wiatrowej, hydroelektrycznej, słonecznej i pochodzącej z biomasy wzrosła o 4,3 proc. i wyniosła 219 terawatogodzin (TWh).

Całkowita produkcja energii elektrycznej w Niemczech w 2018 roku wyniosła 542 TWh, z czego energia wytworzona na bazie węgla stanowiła 38 proc.

Nasi zachodni sąsiedzi konsekwentnie realizują politykę transformacji energetycznej. Z roku na rok powiększa się udział odnawialnych źródeł energii w tym kraju. We wtorek 1 maja 2018 roku po raz pierwszy w historii Niemcy pokryły całe swoje zapotrzebowanie na moc odnawialnymi źródłami energii. Autor badania Fraunhofera, Bruno Burger, zapowiedział, że w 2019 roku produkcja energii z OZE w Niemczech nie spadnie poniżej 40 proc. całości, wskazując na ciągłe inwestycje w nowe instalacje do jej wspomagania. Jest to ogromny krok największej europejskiej gospodarki na drodze do osiągnięcia poziomu 65 proc. produkcji energii z OZE do 2030 roku i rezygnacji z atomu do 2022 roku.

Tekst: Karolina K.

Zmiany Klimatu