Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Panda albinos po raz pierwszy uchwycona na fotografii

Na świecie żyje około 2 tys. pand wielkich, dlatego panda albinos jest tym bardziej wyjątkowym okazem.
.get_the_title().

Ma czerwone oczy i całkowicie białe futro – tak wygląda panda, która została uchwycona przez kamerę na podczerwień na wysokości ponad 2000 metrów w Narodowym Rezerwacie Przyrody Wolong w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach. To prawdopodobnie pierwsza fotografia na świecie przedstawiająca pandę albinosa.

Fotografia została wykonana w kwietniu, ale dopiero ostatnio chińscy naukowcy potwierdzili, że zwierzę to rzeczywiście cierpi na albinizm.

Specjaliści są zdania, że zaobserwowany okaz ma mniej więcej rok lub dwa lata, fotografia nie pozwala jednak na ustalenie jego płci. – Po raz pierwszy została uchwycona na zdjęciu żyjąca na wolności panda wielka albinos. Fotografia wskazuje, że w tej społeczności zwierząt musi być jakaś mutacja genetyczna. Patrząc na zdjęcie, możemy przypuszczać, że to silny osobnik – stawia pewne kroki, co oznacza, że mutacja nie ma wpływu na jego normalne funkcjonowanie – tłumaczy Li Sheng z Uniwersytetu w Pekinie.

Na świecie żyje obecnie około 2 tys. pand wielkich. Biorąc pod uwagę ten fakt i to, jak rzadką mutacją genetyczną jest albinizm, całkowicie biała panda to prawdziwy unikat.

Zdaniem naukowców z Chińskiego Centrum Ochrony i Badań stwierdzili zdjęcie sugeruje, że w lokalnej populacji pandy w Rezerwacie Wolong obecny jest recesywny gen albinizmu.

Oznacza to, że rodzice całkowicie białej pandy także musieli być albinosami. Aby potwierdzić tę hipotezę, naukowcy będą monitorować rozwój sfotografowanego okazu i resztę lokalnych pand. Władze rezerwatu już teraz obiecują, że w tym celu postawią dodatkowe kamery. To nie pierwszy przypadek, kiedy w populacji pand zaobserwowano mutację genetyczną odpowiadającą za kolor futra – podobnie było w przypadku kilku pand brązowych, którą uchwycono pobliskich w górach Qinling w prowincji Shaanxi.

Tekst: NS

Zmiany Klimatu