Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Pierwsze miasta na świecie zatrudniają pełnomocników ds. upałów

Hrabstwo Miami-Dade powołało Jane Gilbert na stanowisko pierwszego w historii Pełnomocnika ds. Upałów.
.get_the_title().

To pierwsze tego typu stanowisko na świecie.

Ateny i Freetown w Sierra Leone również zobowiązały się mianować takich urzędników, a kolejne miasta pójdą zapewne w ich ślady.

Gilbert będzie współprzewodniczyła międzyagencyjnej grupie zadaniowej Heat Health Task Force, która zostanie utworzona tego lata i będzie koordynować działania mające na celu ochronę ludzi przed upałem.

W hrabstwie Miami-Dade upały nie są nam obce – przyznaje burmistrz Daniella Levine Cava. – Skutki upałów mnożą się i są dodatkowo potęgowane przez huragany, powodzie i wzrost poziomu morza. Wiemy, że ekstremalne upały nie wpływają na ludzi w równym stopniu – biedniejsze społeczności oraz osoby czarnoskóre i latynoskie ponoszą największe konsekwencje w zakresie zdrowia publicznego. Powołanie pierwszego w Miami-Dade pełnomocnika ds. ochrony przed upałami pomoże rozszerzyć, przyspieszyć i skoordynować nasze wysiłki mające na celu ochronę ludzi przed upałami i ratowanie życia.

Jane Gilbert / źródło: cities today

Ubiegły rok był według NASA najgorętszym rokiem na Ziemi w historii. W USA fale upałów są już główną przyczyną zgonów związanych z pogodą.

Wśród inicjatyw, nad którymi pracować będzie nowa pełnomocnik ds. upałów, wymienić można takie projekty jak instalacja struktur zacieniających na przystankach autobusowych czy rozszerzenie programów sadzenia drzew. Wraz z Biurem Zarządzania Kryzysowego, Gilbert zajmie się również identyfikacją scentralizowanych ośrodków chłodzących, gdzie ludzie będą mogli uciec przed upałem w przypadku przerw w dostawie prądu.

Zdjęcie główne: Marek Piwnicki / Unsplash
Tekst: AD

Zmiany Klimatu