Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polscy uczniowie zaprotestują przeciwko zmianom klimatycznym

Strajk uczniów odbędzie się już w najbliższy piątek.
.get_the_title().

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to pomysł 16-letniej Grety Thunberg ze Szwecji. 20 sierpnia ubiegłego roku, zamiast tak jak jej rówieśnicy uczestniczyć w rozpoczęciu roku szkolnego, nastolatka udała się pod budynek szwedzkiego parlamentu z transparentem z napisem „Strajk szkolny dla klimatu”. Greta obserwowała fale upałów i pożarów nawiedzające jej kraj tego lata i doszła do wniosku, że winę za ten stan rzeczy ponoszą zmiany klimatyczne. Od szwedzkiego rządu domagała się więc respektowania ustaleń porozumienia paryskiego i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.

Protest nastolatki nie był jednak jednorazową akcją – co piątek opuszcza ona lekcje, aby zastrajkować przeciwko zmianom klimatycznym.

Do jej postulatów dołącza młodzież z całego świata. Młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi faktu, że to, co dzieje się ze środowiskiem i klimatem dzisiaj, przekłada się na przyszłość naszej planety.

W piątek 15. marca zastrajkują także polscy uczniowie.

Apolityczny protest przeciwko zmianom klimatycznym odbędzie się o godzinie 10:00 w wielu miastach Polski – między innymi w Warszawie, w Poznaniu, Łodzi, Zielonej Górze czy Szczecinie.

Udział w wydarzeniu w stolicy deklaruje ponad 41 tys. osób. Dlaczego strajki odbędą się w godzinach szkolnych? „Strajk odbywa się w powyższych godzinach, ponieważ chcemy pokazać, że nie będziemy biernie czekać w sytuacji, gdy nasza przyszłość jest zagrożona. Jeżeli szkoły byłyby puste nawet przez jeden dzień, to napewno nie pozostalibyśmy niezauważeni. Pomysł opuszczenia dnia nauki w celu zwrócenia uwagi na powagę zmian klimatu wywołuje poruszenie i rozmowy wśród ludzi” – czytamy na stronie Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Jeśli chcecie sprawdzić, czy protest odbędzie się także w waszym mieście, odwiedźcie stronę Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Zdjęcie główne: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Tekst: NS

Zmiany Klimatu