Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polska na autostradzie ku zielonej energii? Tak wskazuje ujawniony właśnie przez władze Plan Energetyczny 2040

Obok zmiany modelu energetycznego strategia zakłada m.in. odejście od węgla przy ogrzewaniu domów do 2030 roku (miasta) i 2040 (wsie).
.get_the_title().

Do gloryfikujących górnictwo i model pozyskiwania energii w oparciu o paliwa kopalne wypowiedzi przedstawicieli partii rządzącej można było przez ostatnie lata przywyknąć. Na szczęście obok PR-owych komunikatów wysyłanych do pokaźnej części elektoratu, jednocześnie przygotowywane są podwaliny pod proekologiczną transformację. Tak przynajmniej można wnioskować z dokumentu Plan Energetyczny 2040, który rozgrzał właśnie polskie media.

Minister klimatu, Michał Kurtyka, sprowadził w swoim wystąpieniu na konferencji prasowej tę, chyba możemy użyć słowa – przełomową, strategię do trzech filarów:

1. Sprawiedliwa transformacja, czyli wsparcie finansowe unijnymi środkami tych regionów kraju, w których odejście od węgla będzie w ciągu najbliższych 10 lat przebiegać najtrudniej. Pula pieniężna na ten krok to aż 60 mld zł.

fot. dzienniklodzki.pl

2. Postawienie na zeroemisyjną energetykę morską i jądrową. W tym pierwszym przypadku mają to być do 2040 farmy wiatrowe o mocy 8-11 GW (koszt 130 mld zł). W drugim – rozwiązania o mocy 6-9 GW (150 mld zł).

3. Zadbanie o wysoką jakość powietrza, w tym o elektryfikację pojazdów i rezygnacja z węgla w sektorze komunalno-bytowym, czyli jako surowca służącego do ogrzewania domów do 2030 roku (miasta) i 2040 (wsie).

Ponadto uwagę zwraca też duży nacisk ministerstwa na wątek OZE i zeroemisyjności, w tym deklaracja, że w ciągu najbliższych 20 lat planowane jest utworzenie ok. 300 tys. nowych miejsc pracy związanych z tym sektorem.

Jak wyjdzie to w praktyce – będziemy na bieżąco śledzić, niemniej, mimo że na tle unijnych zaleceń i tak te wszystkie ruchy mają miejsce za późno, należy się chyba cieszyć, że, tak oficjalnie, coś przynajmniej w końcu drgnęło.

A jak wy oceniacie Plan Energetyczny Polski 2040?

Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: globalconstructionreview.com

Zmiany Klimatu