Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Polski oddział ruchu Extinction Rebellion „zmienił” nazwy warszawskich ulic

Aktywiści międzynarodowej grupy Extinction Rebellion pod osłoną nocy „zmienili” nazwy kilku warszawskich ulic na takie, które przypominają mieszkańcom oraz politykom o nadchodzącej katastrofie klimatycznej.
.get_the_title().

Extinction Rebellion to międzynarodowy ruch, który walczy z biernością polityków wobec zmian klimatu. Znany jest ze spektakularnych akcji często kończących się interwencją policji. W ostatnim czasie zrywy odbyły się m. in. w Niemczech i Polsce. Studenci z pętlami na szyjach stali na bryłach lodu, które topiły się pod ich stopami. Cel był jeden – dosadnie zobrazować obecną katastrofę ekologiczną.

Grupa młodych ludzi związana z ruchem Extincion Rebellion w nocy z 26 na 27 listopada przeprowadziła zmianę nazw warszawskich ulic.

Naklejki z propozycjami nowych nazw przysłoniły te obecne. Za cel obrano głównie okolice Ministerstwa Klimatu, znajdującego się przy ulicy Wawelskiej. Akcja została przerwana interwencją policji.

extinction rebellion

„Ministerstwo Klimatu nie stoi już pomiędzy ulicami Reja, Krzyckiego a Wawelską, ale pomiędzy ulicami Suszy, Uchodźców Klimatycznych i Dekarbonizacji. Urzędnicy i urzędniczki w drodze do pracy przejdą przez ul. Topniejących Lodowców, ul. Paneli Obywatelskich i skwer im. Grety Thunberg. Zahaczą o skwer im. Nieposłuszeństwa Obywatelskiego i ul. Paneli Słonecznych. Obiecujemy, że będziemy się przyglądać pracy nowo powołanego ministerstwa i sprawdzać, czy robi to, co do niego należy – o czym niech świadczą symboliczne oczy na tabliczkach” – można przeczytać w manifeście Extinction Rebellion.

extinction rebellion

Akcje Extinction Rebellion mają przypomnieć społeczeństwu o powadze sytuacji, a rządzącym o tym, jak poważne konsekwencje może mieć ich bezczynność. W ubiegłym roku Polska zajęła czwarte miejsce w rankingu największych emitentów CO2 w Unii Europejskiej, piąte w Europie i 19. na świecie.

Jak wynika z przeglądu statystycznego BP, Polska w 2018 roku wypuściła do atmosfery 322,5 mln ton dwutlenku węgla.

extinction rebellion

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: www.facebook.com/XRPolska/

Zmiany Klimatu