Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Powstała gra memory z ilustracjami zagrożonych gatunków zwierząt w Polsce. Autorką grafik jest Weronika Kolińska

To lekcja biologii, ekologii oraz wiedzy o świecie współczesnym zaserwowana w postaci dobrej zabawy.
.get_the_title().

Niedźwiedź brunatny, niepylak apollo, jelonek rogacz czy żagnica zielona to tylko niektórzy bohaterowie tego wyjątkowego wydania gry memory, dostępnego w sklepach polskiej marki odzieżowej MEDICINE.

Do współpracy przy jej tworzeniu zaproszono niesamowicie zdolną Weronikę Kolinską. Efektem tej kolaboracji jest cała specjalna kolekcja #togetherfornature, której bohaterami są zagrożone gatunki polskiej fauny.

Znalazły się w niej t-shirty, koszule, ekotorby i właśnie oldskulowa, ale ponadczasowa gra memory.

Źródło: WearMedicine.com

Podobno dla osób, które kupują dzieciom zabawki edukacyjne jest specjalnie miejsce w piekle. Tutaj mamy jednak wyjątek od reguły. Zagrożone gatunki, zwierzęta będące pod ochroną, groźba wymarcia kolejnych z nich – to niezwykle ważne tematy, zwłaszcza biorąc pod uwagę powody, jakie doprowadziły i nadal przyczyniają się do takiego stanu rzeczy. Zmiany klimatyczne, wylesienia, luki prawne – to wszystko wpływa na losy świata zwierząt, w którym populacja niektórych gatunków maleje w zastraszającym tempie. Trzeba działać, żebyśmy w przyszłości nie podziwiali ich wyłącznie na ilustracjach.

Takie projekty jak ta gra pomagają nagłośnić problem i dotrzeć z nim do większej liczby odbiorców, w tym też do osób młodych.

Źródło: WearMedicine.com

Frekwencja strajku klimatycznego, który miał miejsce kilka dni temu, wyraźnie pokazuje, że takie sprawy interesują coraz młodszych ludzi i coraz większe ich zastępy. I nic dziwnego – oni widzą, że dorośli najwyraźniej „nie ogarniają”, a na szali jest ich przyszłość.

Wprowadzenie dzieciaków w te tematy od najmłodszych lat, uwrażliwienie ich na piękno przyrody, ale i na problemy, z jaką się ona współcześnie zmaga jest kluczowe dla sprawy.

Jeśli więc można przekazać tę wiedzę przez zabawę, to jesteśmy na tak.

Zresztą dzięki grafikom wykonanym przez Weronikę Kolinską w tę grę chętnie zagrają również dorośli. Artystka ma już na swoim koncie współpracę z organizacją Otwarte Klatki. Stworzyła również grafiki na koszulki m.in. dla My Vegan Dreams.

Przesłanie, które niosą jej prace, skupia się na miłości do zwierząt, ich prawach i weganizmie.

Bohaterami jej portretów są nie tylko dzikie zwierzęta. Wydaje się, że artystka żywi szczególną sympatię do tych hodowlanych. „Portrety zwierząt pokazują nam ich osobowość i indywidualizm. Jednak podczas gdy opisy gatunków dzikich skupiają się na ich pięknie i majestatyczności, to hodowlanych – często przedstawiają je jako produkt.” – pisze artystka przy jednej z prac zamieszczonych na swoim Instagramie. – „Mam nadzieję, że moja sztuka pozwoli ludziom dostrzec, że zwierzęta mieszkające na farmach są również pięknymi, niezwykłymi istotami, nie różniącymi się od tych, które zwykle kochamy i podziwiamy najbardziej.”

Nie mamy nic przeciwko, żeby powstała również wersja memory ze zwierzętami hodowlanymi. Kiedy przejrzycie prace Weroniki na jej Instagramie czy koncie na Etsy.com, na pewno będziecie podobnego zdania.

Tymczasem gra memory #togetherfornature z gatunkami zwierząt znajdującymi się pod ochroną w Polsce jest dostępna tutaj i kosztuje 49,90 pln.

Zdjęcie główne: fanpage MEDICINE everyday therapy
Tekst: KD

Zmiany Klimatu