Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Powstały pochłaniacze plastiku, które mają oczyścić 1000 najbrudniejszych rzek na świecie

80 proc. plastiku, który zanieczyszcza oceany, spływa do nich z rzek. Fundacja The Ocean Cleanup zamierza do 2025 roku oczyścić tysiąc najbrudniejszych z nich za pomocą swojego nowego wynalazku, Interceptora.
.get_the_title().

Fundacja The Ocean Cleanup, która zajmuje się opracowywaniem technologii wydobywających plastikowe zanieczyszczenia z oceanów, zamierza przefiltrować tysiąc najbrudniejszych rzek świata. Projekt bezzałogowych statków czyszczących o nazwie Interceptor rozwijany był od 2015 roku i ma być zwieńczeniem misji fundacji.

Maszyny są przyjazne środowisku – zasilane na energię słoneczną i zaopatrzone w baterie litowo-jonowe.

Dzięki temu mogą działać w dzień i w nocy, nie emitując przy tym żadnych hałasów ani zanieczyszczeń. Dodatkowo jest w nich zainstalowany połączony z internetem komputer pokładowy, który nieprzerwanie monitoruje każdy aspekt przedsięwzięcia.

Nowy wynalazek jest pierwszym w pełni skalowalnym rozwiązaniem umożliwiającym czyszczenie rzek z plastiku, które można zainstalować w różnych miejscach na świecie.

Interceptor wydobywa ok. 50 tys. kilogramów śmieci dziennie – a w korzystnych warunkach nawet do 100 tys.

Żeby wyrugować plastik z oceanów, musimy zarówno uprzątnąć odpady, jak i zamknąć nasze krany, żeby w ogóle jak najmniej plastiku spływało do oceanów. Połączenie naszej technologii czyszczenia oceanów z Interceptorem sprawi, że będziemy mogli zająć się oboma stronami równania – mówił Boyan Slat, założyciel i prezes fundacji.

źródło: theoceancleanup.com
źródło: theoceancleanup.com

Do tej pory udało się wyprodukować cztery maszyny. Dwie z nich są już w użyciu.

Znajdują się w Dżakarcie w Indonezji i Klang w Malezji. Trzecia zainstalowana zostanie w delcie Mekongu w Wietnamie, a czwarta przeznaczona jest do użytku niedaleko Santo Domingo w Republice Dominikany. Tajlandia zgodziła się na zainstalowanie jednego statku czyszczącego w Bangkoku. Niewykluczone, że następny pojawi się też w hrabstwie Los Angeles w Stanach Zjednoczonych.

żródło: theoceancleanup.com
źródło: theoceancleanup.com

Tekst: Paula Kierzek
Zdjęcie główne: theoceancleanup.com

Zmiany Klimatu